Irak: Wojsko zbliża się do centrum Mosulu

Irak: Wojsko zbliża się do centrum Mosulu
fot. PAP/EPA
Generał al-Aridi podkreślił, że dowodzone przez niego oddziały przeszukują budynki na obszarach odbitych z rąk IS. Podczas tych działań są jednak atakowani przez snajperów i pociskami moździerzowymi.
 
Inny z dowódców generał Hajdar Fadel relacjonował, że dzień wcześniej jego żołnierze zostali zaatakowali przez zamachowca samobójcę jadącego samochodem wyładowanym materiałami wybuchowymi. Jego atak został udaremniony - dodał wojskowy. Podkreślił jednak, że eksplozja pojazdu zburzyła sąsiedni budynek, w wyniku czego zginęło czterech cywilów, a czterech zostało rannych.
 
W niedzielę wojsko przeprowadziło atak na dzielnicę Al-Zohur, znajdującą się ok. osiem km od centrum Mosulu.
 
Ofensywa mająca na celu odbicie z rąk IS Mosulu rozpoczęła się 17 października. Jest to największa operacja zbrojna w Iraku od czasu opuszczenia w 2011 roku kraju przez wojska amerykańskie.
 
Szacuje się, że miasta broni 5-6 tys. dżihadystów. Naprzeciw nim stanęły siły koalicji liczące 100 tys. żołnierzy. Mimo to IS nadal jest zdolne do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju, a nawet w pobliżu jego stolicy.
 
Premier Iraku Hajder al-Abadi wielokrotnie deklarował, że zamierza doprowadzić do wyparcia IS z kraju jeszcze w tym roku. 
 
(PAP)