ONZ: IS zabija w Mosulu cywilów, którzy nie godzą się na współpracę

ONZ: IS zabija w Mosulu cywilów, którzy nie godzą się na współpracę
PAP/EPA/AHMED JALIL

Jak powiedziała na regularnym briefingu, ofiarami są cywile, którzy nie zgadzają się na to, by na dachach ich domów umieszczane były wyrzutnie rakiet lub zajmowali tam pozycje snajperzy IS. Zabijani są także mieszkańcy, których dżihadyści podejrzewają o przekazywanie informacji lub podejmowanie próby ucieczki.

 

"Według doniesień 11 listopada Państwo Islamskie zastrzeliło 12 cywilów w dzielnicy Bakir we wschodnim Mosulu za to, że mieli odmówić zainstalowania wyrzutni na dachach" - relacjonowała rzeczniczka.

 

ONZ otrzymała także informacje, że bojownicy 25 listopada publicznie zastrzelili 27 cywilów w jednym z parków na północy Mosulu, a 22 listopada snajper Państwa Islamskiego zabił 7-letnie dziecko biegnące w stronę irackich sił bezpieczeństwa w dzielnicy Adan we wschodnim Mosulu.

 

Irackie siły, wspierane przez koalicję międzynarodową, rozpoczęły ofensywę na Mosul 17 października. To drugie pod względem wielkości miasto w Iraku zostało zdobyte przez dżihadystów w czerwcu 2014 roku i stało się bastionem Państwa Islamskiego w Iraku.

 

(PAP)