Poroszenko u prezydenta Dudy

Poroszenko u prezydenta Dudy
PAP/Jacek Turczyk

 

Duda podkreślił, że 25 lat temu zapoczątkowano nowe relacje Polski z Ukrainą, które przez 25 lat nie zmieniły się.

 

Jak relacjonował, podczas spotkania z prezydentem Petrem Poroszenką podkreślał to, że niezależnie od tego, jak w Polsce zmieniała się władza, kto miał większość w parlamencie, jaki był rząd i kto był prezydentem, "wsparcie dla Ukrainy, dla jej dążeń do suwerenności, dla jej niepodległości przez te 25 lat ze strony Polski i polskiego społeczeństwa było niezmienne".

 

"Tak było 25 lat temu, gdy Ukraina stała się niepodległa i suwerenna, tak było w czasie pomarańczowej rewolucji, tak było, gdy Ukraińcy stanęli na Majdanie i ginęła niebiańska sotnia za wolną, niepodległą Ukrainę" - mówił Duda.

 

"Dzisiaj Polska cały czas stoi przy Ukrainie, cały czas wspieramy Ukrainę, niestety także w walce o suwerenność, o zachowanie integralności terytorialnej" - podkreślił prezydent.

 

2 grudnia 1991 roku Polska jako pierwszy kraj uznała niepodległość Ukrainy.

 

24 sierpnia 1991 roku – po klęsce puczu Giennadija Janajewa w Moskwie - Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 roku. Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których zwyciężył Leonid Krawczuk.

 

(PAP)