Toruń: świętowano 25. rocznicę powstania Radia Maryja

"Przyjechałem podziękować przede wszystkim za wielkie dzieło wspólnoty, wielkie dzieło miłosierdzia i wielkie dzieło budowania siły polskiego społeczeństwa i siły polskiej państwowości" - powiedział Duda.

 

Podkreślił, że "Radio Maryja od samego początku swego istnienia niesie w sobie dwa elementy, które były i są w dzisiejszym świecie unikatowe". Pierwszym, najważniejszym - zaznaczył - jest wielkie budowanie wspólnoty ludzi. Ludzi, którzy są ze sobą, bo "to nie jest emisja, to jest misja, którą to radio wykonuje".

 

Prezydent powiedział też, że Radio Maryja ma prawo prowadzić i włączać się w politykę budowania dobrego państwa. Dziękował też Radiu Maryja "za budowanie wielkiej wspólnoty i za niezłomność".

 

"Polityka przenika nasze życie, polityka jest nieodłączną częścią budowania dobrego państwa, ale (taka) polityka, która pojmowana jest jako rozumna troska o dobro wspólne, o czym była dzisiaj tutaj mowa. Radio Maryja ma prawo do tego, żeby taką politykę prowadzić i w taką politykę się włączać, ma prawo nawoływać do tego, aby cała polska polityka taka właśnie była" - powiedział prezydent.

 

"Chciałem podziękować to, że jesteście niezmienni w poglądach, że mówicie o solidarności, o sprawiedliwości, że nie tylko mówicie, ale że też ją (sprawiedliwość) czynicie przez 25 lat, przez które z kilkuset słuchaczy Radia Maryja, ich grono urosło do milionów. Za to wielkie dzieło z całego serca chciałem podziękować" - powiedział Duda. Wyraził nadzieję, że Radio Maryja będzie się dalej rozwijało i realizowało misję z pożytkiem dla naszej ojczyzny i Polaków.

 

"Miejcie zawsze wsparcie w waszej rzetelnej, żmudnej, uczciwej działalności ze strony władz państwowych, bo to wsparcie się temu środowisku i tym mediom należy, bo to są media misyjne, które utrzymują się z daru ludzkiego, nie z reklam, to są media, które utrzymują się dzięki temu, że odpowiadają na ludzkie potrzeby, przede wszystkim na potrzebę bycia razem" - podkreślił.

Prezydent podarował rozgłośni kielich z pateną (talerzyk na konsekrowaną hostię).

 

Radio Maryja poinformowało na swojej stronie internetowej, że prezydent Duda przed rocznicową mszą świętą udał się do Górska k. Torunia i modlił się w miejscu uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a następnie w Toruniu wstąpił do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz do kampusu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej Medialnej.

 

W czasie uroczystości list od premier Beaty Szydło odczytała szefowa jej kancelarii Beata Kempa, a list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

 

Premier złożyła gratulacje wszystkim twórcom Radia Maryja i kontynuatorom "swoistej misji specjalnej, jaką jest ewangelizacja". "Media w istotny sposób wpływają na kształt współczesnej cywilizacji i na naszą świadomość. W gąszczu informacji nietrudno się zagubić: dotyczy to zarówno osób starszych, jak i młodych, którzy próbując znaleźć swoje miejsce w życiu, nierzadko ulegają pozornym autorytetom" - napisała Szydło.

 

"Niezmiernie się cieszę, że Radio Maryja pamięta o przedstawicielach wszystkich pokoleń, wspierając ich na drodze poszukiwań najważniejszych wartości" - podkreśliła premier. Zaznaczyła, że Polsce potrzeba ludzi mocnych duchowo, z trwałymi zasadami moralnymi.

 

Dodała, że w grudniu 1991 r. niewiele osób przypuszczało, jak znaczącą rolę odegra w przyszłości kraju lokalna rozgłośnia. "Dziś widzimy, że ta na początku istnienia niewielka stacja stała się zaczynem spraw wielkich, że to nie tylko nowoczesny nośnik informacji, ale przede wszystkim wyjątkowa społeczność członków rodziny Radia Maryja, którzy tworzą wspólnotę połączoną więzami głębokiej wiary, serdeczności i wzajemnego szacunku" - napisała Szydło.

 

Zaznaczyła, że członków Rodziny Radia Maryja jednoczy idea dobra Polski oparta na tradycji, wierze, polskiej kulturze, głęboka troska o sprawy publiczne. "To fenomen społeczny wykraczający poza granice naszego kraju" - dodała szefowa rządu.

 

Jarosław Kaczyński w liście wskazał, że dzieła ojca Tadeusza Rydzyka tworzą ogromną przestrzeń czynienia dobra; dla wielu środowisk jego osiągnięcia są solą w oku. "Przeciwnicy z zawiścią grzmią na alarm +imperium Rydzyka+, a ja na to powiadam, to wspaniałe dzieło ad maiorem Dei gloriam (na większą chwałę Bożą)" - napisał Kaczyński.

 

Jak dodał, dzieła ojca dyrektora pomagają zwalczać przeciwności losu, umocnić się w wierze i odkryć nowe wymiary życia duchowego w modlitewnej wspólnocie. Zdaniem prezesa PiS, inicjatywy medialne ojca Rydzyka "odebrały monopol mediom głównego nurtu i wniosły do polskich domów powiew wiarygodnej informacji i niezakłamanej publicystyki".

 

"25 lat, całe ćwierć wieku, to już tyle czasu, dzięki opatrzności, możemy słuchać audycji z Torunia. Radio Maryja jest dziełem opatrzności, ale opatrzność działa poprzez ludzi, wybiera ich, by jako narzędzia Boże realizowali nakreślony przez Najwyższego plan. Opatrzność ofiarowała nam, Kościołowi polskiemu, naszej ojczyźnie osobę skromnego redemptorysty i niezwykłego człowieka - człowieka wielkiej wiary i wielkich talentów" - napisał Kaczyński.

 

W uroczystej koncelebrze, której przewodniczył abp Jędraszewski, uczestniczył metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź i kilkunastu biskupów.

 

"Dwadzieścia pięć lat temu, 8 grudnia 1991 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, została zainaugurowana działalność Radia Maryja. Do słuchaczy Radia dotarły wtedy słowa tych samych czytań mszalnych, co dzisiaj – o walce złego ducha z człowiekiem, który ulega jego kłamstwu, o Maryi jako wzorze zasłuchania i rozważania Bożego słowa, o miłosierdziu Boga, które daje wszystkim ludziom nadzieję na ostateczne zwycięstwo" - mówił w homilii abp Jędraszewski.

 

Zastępca przewodniczącego KEP zaznaczył, że powstanie Radia Maryja "to prawdziwie epokowe dla Kościoła katolickiego w Polsce wydarzenie". Nawiązał przy tym do uruchomienia 60 lat wcześniej, 12 lutego 1931 r. w 10-lecie pontyfikatu papieża Piusa XI, Radia Watykańskiego.

 

"W programie Radia Maryja jest wszystko, co życie stanowi: wspólna modlitwa o różnych porach dnia, rzetelne informacje o wydarzeniach świata, katechezy i konferencje, dyskusje na ważne dla Kościoła, narodu i państwa tematy, "Rozmowy niedokończone". W ten sposób Radio stało się przekazicielem tego nauczania, które zostawił nam Jan Paweł II Wielki. (...) Radio stało się też głosem tych wszystkich Polaków, których rodzące się od 1989 roku społeczeństwo liberalne chciało wykluczyć i zmusić do milczenia" - mówił arcybiskup.

 

W trakcie mszy świętej odczytano list, który w imieniu Ojca Świętego Franciszka na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego przesłał sekretarz Stolicy stanu Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

 

"Jego Świątobliwość dziękuje Bogu za wszelkie dobro, jakie w tym ćwierćwieczu zrodziło się w sercach ludzkich dzięki radiowemu przekazowi ewangelicznych treści, nauczania magisterium Kościoła, informacji o życiu wspólnoty wierzących w Chrystusa na całym świecie oraz dzięki modlitwie, w której w sposób szczególny uczestniczą ludzie chorzy i w podeszłym wieku. Życzy, aby Radio Maryja, dzięki współpracy ojców redemptorystów z różnymi kręgami kościelnymi pod przewodnictwem Episkopatu, było skutecznym środkiem ewangelizacji, nośnikiem ponadczasowych wartości ludzkich" - napisał kard. Parolin.

 

W liście podkreślono, aby rozgłośnia była "środowiskiem rozwoju chrześcijańskiej duchowości i kultury, twórczym orędownikiem jedności wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli". "Ojciec Święty, zawierzając Maryi, Gwieździe Nowej Ewangelizacji, całą Rodzinę Radia Maryja z serca udziela wszystkim swego Apostolskiego Błogosławieństwa" - dodano.

 

W uroczystości 25-lecia Radia Maryja wzięli udział m.in. szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska, minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, a także liczni wiceministrowie i parlamentarzyści.

 

Na zakończenie uroczystości o. Tadeusz Rydzyk podziękował wszystkim za udział, dodając: "wielkie rzeczy uczynił nam Pan".

 

Mszę świętą w hali sportowo-widowiskowej poprzedziły Różaniec i Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz koncert "Piękna nasza Polska cała" w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przed halą ustawiono dwa duże namioty z telebimami, jeden telebim zamontowano na świeżym powietrzu, aby wszyscy którzy nie dostali się do hali, mogli uczestniczyć w uroczystości.

 

(PAP)