Francja: Valls zgłosi wieczorem swą kandydaturę w wyborach prezydenckich

Francja: Valls zgłosi wieczorem swą kandydaturę w wyborach prezydenckich
PAP/EPA/MATHIEU CUGNOT

Valls poinformuje o tym w ratuszu w miejscowości Evry, która jest jego bastionem wyborczym w regionie paryskim - sprecyzowała kancelaria. Więcej szczegółów nie podano.

 

Po czwartkowej rezygnacji prezydenta Francji Francois Hollande'a z ubiegania się o reelekcję, głównym potencjalnym kandydatem socjalistów został premier Valls. Sondaż przeprowadzony już po oświadczeniu prezydenta pokazał, że chcieliby tego nie tylko wyborcy lewicowi.

 

W listopadzie prawybory w centroprawicowej partii Republikanie wygrał 62-letni były premier Francois Fillon, zapewniając sobie nominację do startu w wyborach.

 

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w dwóch turach: w kwietniu i w maju przyszłego roku. Rządząca Partia Socjalistyczna, która w sondażach plasuje się obecnie za Republikanami i skrajnie prawicowym Frontem Narodowym na czele z Marine Le Pen, organizuje swe prawybory w styczniu. Czas na zgłoszenie udziału w lewicowych prawyborach upływa w połowie grudnia.

 

54-letni Valls, uważany za reformatorskiego polityka, drażni - jak wskazuje AFP - część swego obozu probiznesową retoryką i autorytarnymi skłonnościami; od kilku tygodni pracuje nad poszerzeniem kręgu wyborców.

 

(PAP)