Orban z wizytą w Krakowie

Orban z wizytą w Krakowie
PAP/Stanisław Rozpędzik

Wystawa podzielona jest na dziewięć grup tematycznych: pierwsze cztery ogniskują się na dziejach malarstwa węgierskiego w XIX w., zaś kolejne pięć ukazuje jego dynamiczny rozwój w następnym stuleciu.

 

Wystawę otwierają portrety postaci zasłużonych dla budowania węgierskiej tożsamości narodowej - Istvana Szechenyiego, Sandora Petofiego i Ferenca Liszta, a także XIX-wieczne malarstwo pejzażowe, m.in. Karolya Marko i Sandora Brodskiego. W kolejnych działach są m.in. portrety eleganckich dam i naturalistyczne sceny z udziałem ludu oraz wizerunki nowoczesnego Budapesztu. Na końcu ekspozycji są refleksyjne prace Lajosa Vajdy i Imre Amosa, zapowiadające nadejście wojny.

 

Według informacji PAP, po obejrzeniu ekspozycji Szydło i Orban udadzą się do Willi Decjusza na kolację. Jeszcze w czwartkowy wieczór mają nieformalnie rozmawiać o przygotowaniach do szczytu UE, o migracjach, bezpieczeństwie i gospodarce.

 

W piątek Orban weźmie udział w konferencji naukowej pt. "Europa Centralis: losy regionu na przestrzeni dziejów". Konferencja, organizowana przez Uniwersytet Jagielloński we współpracy z krakowskim konsulatem generalnym Węgier i Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, nawiązuje do obchodzonego w 2016 r. stulecia urodzin prof. Wacława Felczaka - historyka, znawcy dziejów Europy Środkowej i Węgier, a także postaci istotnej dla formowania się węgierskiej opozycji demokratycznej w latach 70. i 80.

 

Orban, który uczestniczył w wykładach prof. Felczaka w tamtym okresie, ma wygłosić wykład poświęcony postaci historyka. Konferencja została też objęta przez szefa węgierskiego rządu honorowym patronatem.

 

Prawdopodobnie z Orbanem spotka się przy okazji jego wizyty w Polsce również prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

(PAP)