Rosja: Wojsko twierdzi, że pomogło tysiącom cywilów opuścić wschodnie Aleppo

Rosja: Wojsko twierdzi, że pomogło tysiącom cywilów opuścić wschodnie Aleppo
fot. PAP/EPA
Wojskowe Centrum Pojednania w Syrii wylicza, że w ciągu ostatnich 24 godzin pomogło opuścić wschodnią część Aleppo 8461 cywilom w tym 2934 dzieciom. Rosyjska armia twierdzi, że w tym czasie poddało się 14 rebeliantów, którym za złożenie broni udzielono amnestii.
 
Oświadczenie rosyjskiej armii opublikowano w kilka godzin po tym jak minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ogłosił, że syryjskie siły rządowe zawiesiły wszelkie działania zbrojne wokół Aleppo, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej.
 
"Mogę powiedzieć, że w czwartek intensywne działania syryjskiej armii we wschodnim Aleppo zostały przerwane, ponieważ trwa kolejna i największa dotychczas operacja w celu ewakuacji cywilów" - podkreślał szef rosyjskiej dyplomacji przy okazji posiedzenia rady ministerialnej OBWE w Hamburgu.
 
Rosyjska armia podała też, że oczyściła z min 6 hektarów terenów wokół Aleppo. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie działania instalacji wodociągowych oraz dwóch stacji energetycznych.
 
Siły lojalne wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada przejęły w ciągu 10 minionych dni kontrolę nad większością wschodniego Aleppo, opanowanego dotychczas przez rebeliantów, ale większość tamtejszych cywilów, których liczbę szacowano na ok. 250 tys., i ok. 8 tys. bojowników zapewne nadal jest tam oblężonych. 
 
(PAP)