Gdańsk: Policja szuka sprawców dewastacji Pomnika Poległych Stoczniowców

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowa gdańskiej policji, Aleksandra Siewert, funkcjonariusze zostali poinformowani o dewastacji we wtorek tuż po godz. 8 rano. Policję zawiadomił telefonicznie przechodzień, który odkrył zniszczenie.
 
Wśród kilku napisów, które pojawiły się u podstaw trzech krzyży tworzących pomnik, są takie: "PO = złodzieje", "Gdańsk zdrajcy", "PiS! Wolność poza schematami", "PiS!", "PiS Wolność". Niektóre z napisów są nieczytelne lub niezrozumiałe.
 
Siewert poinformowała, że na miejsce zdarzenia odbywają się oględziny prowadzone przez policjantów z wydziału dochodzeniowo-śledczego. Na miejscu jest też technik kryminalistyki, który zabezpiecza ślady. "Sprawdzamy też miejski monitoring i rozpytujemy świadków" – poinformowała Siwert dodając, że w okolicy pomnika znaleziono puszkę po farbie.
 
Rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Katarzyna Kaczmarek poinformowała, że na miejsce jedzie już ekipa, która oczyści pomnik z wykonanych czarną farbą napisów.
 
Będący hołdem dla ofiar wydarzeń Grudnia 1970 r. Pomnik Poległych Stoczniowców stanął na placu Solidarności w 1981 r. Monument składa się z trzech krzyży, z których każdy waży 42 tony i ma 42 metry wysokości. Krzyże spinają kotwice symbolizujące nadzieję i nawiązujące do wydarzeń z lat 1956, 1970 i 1980.
 
W dolnej części pomnika umieszczono płaskorzeźby przedstawiające pracę stoczniowców, a na jednej z nich wypisano fragment wiersza Czesława Miłosza: "który skrzywdziłeś człowieka prostego, śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, nie bądź bezpieczny, poeta pamięta. Możesz go zabić, narodzi się nowy. Spisane będą czyny i rozmowy".
 
We wtorek Pomnik i plac, na którym stoi monument, odwiedzają prezydenci, szefowie rządów i inni ważni goście z całego świata. W czasie swojej wizyty w Gdańsku w 1987 r. pod pomnikiem modlił się Jan Paweł II. We wtorek, z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, pod pomnikiem mają złożyć kwiaty przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz a także innych środowisk. 
 
(PAP)