Wrocław: Rusza pierwszy bank mleka kobiecego na Dolnym Śląsku

Wrocław: Rusza pierwszy bank mleka kobiecego na Dolnym Śląsku
Jak poinformowała PAP rzecznik szpitala Monika Kowalska, inwestycja zrealizowana została wspólnie przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny oraz Fundację Bank Mleka Kobiecego.
 
"Pieniądze pochodzą z budżetu Wrocławia. Dzięki temu możliwy był zakup nowoczesnego sprzętu, m.in. pasteryzatora, aparatu do badania składu pokarmu oraz urządzeń chłodniczych do bezpiecznego przechowywania mleka" - dodała Kowalska.
 
Kierownik Kliniki Neonatologii w USK prof. Barbara Królak-Olejnik poinformowała, że na początek bank będzie przyjmował mleko od kilku honorowych dawczyń.
 
"Zachęcamy wszystkie mamy, które mają więcej pokarmu, niż potrzebują ich dzieci, do jego honorowego oddawania. Dla najbardziej potrzebujących pacjentów – wcześniaków i noworodków chorych – mleko kobiece ma wartość cennego leku, a nie zawsze mogą go otrzymać od własnej mamy" - powiedziała lekarka.
 
Placówka przy USK we Wrocławiu jest pierwszym bankiem mleka kobiecego na Dolnym Śląsku. Pierwszy w Polsce bank powstał w 2012 r. przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie. Rok później otwarto taką placówkę w Toruniu, a drugi bank w stolicy zaczął działać w 2014 r. Wiosną 2016 r. otwarto też regionalne banki mleka kobiecego w Opolu i w Krakowie.
 
(PAP)