Był na zdjęciu z Ławrowem - teraz chcą jego ekstradycji

Był na zdjęciu z Ławrowem - teraz chcą jego ekstradycji
PAP/EPA

Zdjęcia Ławrowa z grupą członków prawicowego prorosyjskiego ugrupowania, do którego należy Ristić, ukazały się w serbskich mediach. Risticia widać blisko szefa rosyjskiej dyplomacji podczas uroczystości upamiętniającej radzieckich żołnierzy poległych podczas wyzwalania Belgradu w 1944 roku.

 

Gazeta czarnogórska "Dnevne Novine" przytoczyła słowa ministra sprawiedliwości Czarnogóry Zorana Pazina, który w czwartek powiedział, że Serbia musi dokonać ekstradycji Risticia i dwóch innych obywateli Serbii oskarżonych w październiku o udział w spisku mającym na celu niedopuszczenie do wstąpienia Czarnogóry do NATO. Jako koordynatorzy tej akcji poszukiwani są dwaj Rosjanie.

 

620-tysięczna Czarnogóra jest podzielona pomiędzy zwolenników tradycyjnych więzi z Serbią i Rosją a zwolenników zbliżania się kraju do NATO i UE.

 

Jak podaje czarnogórski dziennik "Vijesti" na swoim portalu internetowym, Krajowe Biuro Interpolu w Podgoricy na wniosek prokuratury skierowało w sprawie Risticia do Interpolu czerwone zawiadomienie. Jest w nim mowa o tym, że Risticia podejrzewa się o współorganizowanie grupy przestępczej, która planowała przeprowadzenie ataków terrorystycznych w dniu wyborów parlamentarnych w Czarnogórze, 16 października br. Wybory te wygrała prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) Milo Djukanovicia.

 

(PAP)