Posłanki Nowoczesnej spotkały się z demonstrującymi przed Sejmem

Posłanki Nowoczesnej spotkały się z demonstrującymi przed Sejmem
fot. PAP
Gasiuk-Pihowicz zaapelowała do posłów PiS, żeby "wrócili do pracy 20 grudnia" tak, aby można było "uchwalić ustawę budżetową w oparciu o zapisy konstytucji". "Ruch jest absolutnie po stronie PiS i to oni poniosą pełną odpowiedzialność polityczną - jako partia rządząca - za to, co się wydarzy" - powiedziała.
 
Scheuring-Wielgus poinformowała, że Straż Marszałkowska przekazała posłom przebywającym w Sejmie treść zarządzenia marszałka Sejmu, zgodnie z którym wtedy, gdy nie ma posiedzenia, posłowie nie mogą przebywać na sali posiedzeń. "Na razie nikt nas stamtąd nie wyrzuca. Możemy wchodzić swobodnie. (...) Generalnie chodzi o to, żeby nas zastraszyć" - powiedziała.
 
"Takie zarządzenia muszą być zgodne z regulaminem Sejmu. A z regulaminu Sejmu można wnioskować, że możemy przebywać na sali posiedzeń w Sejmie. Jest tu pewna sprzeczność" - podkreśliła Gasiuk-Pihowicz.
 
Wcześniej poseł Cezary Tomczyk (PO) poinformował PAP, że Straż Marszałkowska uprzedziła posłów w Sejmie, że przebywają na sali sejmowej nielegalnie. Tomczyk opublikował też film na Twitterze, który przedstawia funkcjonariuszkę Straży Marszałkowskiej przekazującą treść tego zarządzenia posłom. Jak podkreśliła, chodzi o zarządzenie wydane 9 stycznia 2008 r. 
 
(PAP)