Putin: celem zabicia ambasadora załamanie normalizacji relacji z Turcją

Putin: celem zabicia ambasadora załamanie normalizacji relacji z Turcją
PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ

"Przestępstwo, które popełniono, to niewątpliwie prowokacja, skierowana na załamanie normalizacji stosunków rosyjsko-tureckich i na załamanie procesu pokojowego w Syrii, który aktywnie promują Rosja, Turcja, Iran i inne kraje" - powiedział Putin.

 

Prezydent w poniedziałek wieczorem spotkał się z szefami MSZ, służb wywiadowczych Rosji i Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

"Odpowiedź może być tylko jedna - wzmocnienie walki z terrorem, i bandyci to odczują na sobie" - powiedział Putin.

 

Poinformował, że Komitet Śledczy wszczął w sprawie zabójstwa ambasadora Andrieja Karłowa sprawę karną. Grupa śledczych uda się do Ankary i będzie uczestniczyła w dochodzeniu wraz ze służbami tureckimi. "Powinniśmy wiedzieć, kto kierował ręką zabójcy" - podkreślił szef państwa.

 

Prezydent polecił, by dyplomata został pośmiertnie odznaczony. Nakazał też wzmocnienie ochrony placówek dyplomatycznych Rosji w Turcji i otrzymanie gwarancji ze strony tureckiej dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa przedstawicielstw Rosji.

 

Karłow zmarł w poniedziałek od ran postrzałowych odniesionych w następstwie ataku napastnika, który strzelał do niego, gdy ambasador przemawiał w galerii sztuki w Ankarze. Napastnik według świadków wykrzykiwał hasła o konflikcie w Syrii i o Aleppo. Turecka policja zastrzeliła sprawcę, który według burmistrza Ankary Meliha Gokceka był policjantem, pracującym w stolicy.

 

(PAP)