Ukraina: separatyści wznowili ataki na siły rządowe

Ukraina: separatyści wznowili ataki na siły rządowe
fot. PAP/EPA

Walki trwają w rejonie tzw. łuku switłodarskiego, w pobliżu Debalcewego w obwodzie donieckim. „Jeszcze w godzinach porannych bojownicy rozpoczęli ostrzał z moździerzy, a potem zaczęli używać broni o kalibrze 120 mm; ostrzały trwają cały dzień” – powiedział rzecznik gazecie internetowej „Ukrainska Prawda”.

 

Według Matiuchina rebelianci atakują także ukraińskie pozycje w rejonie miejscowości Szyrokyne i Mariupola nad Morzem Azowskim.

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, który jest przedstawicielem Kijowa w Trójstronnej Grupie Kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie, oświadczył, że za śmierć ukraińskich żołnierzy odpowiadają wyłącznie separatyści.

 

„Blok kwestii dotyczących bezpieczeństwa pozostaje najważniejszy i, jak dotąd, nie jest wypełniany. Przedstawiciele oddzielnych rejonów (powiatów) w obwodach donieckim i ługańskim, ponoszą pełną odpowiedzialność za to, co stało się na switłodarskim łuku, za wszystkich, którzy zginęli i zostali ranni oraz za eskalację sytuacji” – powiedział.

 

W niedzielę w pobliżu Debalcewego zginęło pięciu, a rannych zostało 16 ukraińskich żołnierzy. Był to dla ukraińskiej armii najbardziej krwawy dzień od lipca. Według Kijowa po stronie separatystów zginęło 20 ludzi, a 30 jest rannych.

 

Jak podali wówczas przedstawiciele dowództwa operacji przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy, w trakcie walk z użyciem ciężkiej artylerii i moździerzy bojownicy próbowali wyprzeć ukraińskie pododdziały w zajmowanych pozycji.

 

W trwającym od wiosny 2014 roku konflikcie na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 9,7 tys. ludzi. Ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych to cywile.

 

(PAP)