Turcja: Zatrzymano mężczyznę, który strzelał w powietrze przed ambasadą USA

Turcja: Zatrzymano mężczyznę, który strzelał w powietrze przed ambasadą USA
fot. PAP/EPA
Turecka policja zatrzymała mężczyznę, który we wtorek oddał kilka strzałów w powietrze przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Ankarze - poinformowała agencja prasowa Anatolia. Dzień wcześniej w tureckiej stolicy został zabity ambasador Rosji.
 
 
Anatolia relacjonuje, że mężczyzna oddał 8-9 strzałów ze strzelby, którą przyniósł schowaną pod płaszczem. Służby pilnujące amerykańskiej placówki dyplomatycznej zatrzymały napastnika; w zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
 
W związku z tym zajściem Amerykanie poinformowali o zamknięciu we wtorek "dla normalnych działań" ambasady w Ankarze oraz konsulatów w Stambule i Adanie.
 
Do strzałów przed placówką dyplomatyczną USA doszło następnego dnia po tym jak w galerii sztuki w Ankarze został zabity rosyjski ambasador w Turcji Andriej Karłow. Turecka policja zastrzeliła 22-letniego napastnika, który według tamtejszego MSW był przez dwa i pół roku funkcjonariuszem policyjnych sił prewencji w Ankarze.
 
Niedługo po zamachu tureckie władze poinformowały, że "bardzo wyraźne znaki" wskazują, iż napastnik należał do organizacji mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena skonfliktowanego z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.
 
 (PAP)