Ukraina: Armia odparła kolejny atak na tzw. łuku switłodarskim

Ukraina: Armia odparła kolejny atak na tzw. łuku switłodarskim
fot. PAP/EPA
W niedzielę w walkach z rebeliantami zginęło tam pięciu, a rannych zostało 16 ukraińskich żołnierzy. Dla wojsk ukraińskich był to jeden z najbardziej krwawych dni od lipca.
 
Separatyści przypuścili atak na siły rządowe we wtorek o godzinie 10.30 czasu lokalnego (godz. 9.30 w Polsce). „(…) Ugrupowania terrorystyczne po metodycznym ostrzale moździerzowym siłami trzech grup szturmowych liczących 3-5 ludzi podjęły próbę wyparcia ukraińskich pododdziałów z zajmowanych pozycji” – oświadczył resort obrony w Kijowie.
 
„W wyniku odpowiedzi ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy przeciwnik zmuszony został do wycofania się” – dodano w komunikacie.
 
Rzecznik armii Ołeksandr Motuzianyk oświadczył następnie, że w walkach na łuku switłodarskim zginął jeden, a rannych zostało dziewięciu żołnierzy. Kolejnych ośmiu odniosło różnego rodzaju kontuzje – poinformował na konferencji prasowej.
 
Konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami trwa na wschodzie Ukrainy od kwietnia 2014 roku. Zginęło w nim ogółem ponad 9,7 tys. ludzi, z czego ponad 2 tys. to ofiary cywilne.
 
Z Kijowa Jarosław Junko 
 
(PAP)