Kaczyński: Nasze propozycje dotyczące wzmocnienia opozycji są aktualne

Szef PiS odniósł się podczas konferencji do bieżącej sytuacji w Sejmie. "Jesteśmy przed świętami. Chcielibyśmy, żeby ten czas przyniósł spokój; chcielibyśmy, żeby ten czas przyniósł pozytywną perspektywę" - mówił.

 

Odniósł się jednocześnie do swojej niedawnej propozycji wobec opozycji parlamentarnej. "Propozycji instytucjonalizacji, ale także umocnienia pozycji w parlamencie klubów opozycyjnych pozostają w dalszym ciągu aktualne" - poinformował.

 

"My jesteśmy nadal gotowi, oczywiście po uspokojeniu sytuacji, po powrocie do normalnego stanu, normalnej pracy parlamentu, podjąć działania (...), których efektem będzie stworzenie systemu podobnego, do tego, który istnieje w niektórych państwach europejskich" - dodał.

 

Zaznaczył jednocześnie, że tworzenie tego systemu będzie uzgadniane "z naszymi przeciwnikami politycznymi".

 

 

Prezes PiS: posłowie opozycji podlegają także prawu karnemu 

 

Posłowie opozycji podlegają także prawu karnemu - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przepisy prawa karnego są łamane i mamy do czynienia z akceptacją działań, które w oczywisty sposób mają charakter przestępczy - stwierdził.

 

 

"Apelujemy o to, żeby opozycja wróciła do sytuacji, w której uznaje, że prawo obowiązuje" - mówił na konferencji prasowej prezes PiS.

 

"Posłowie opozycji podlegają prawu tak jak wszyscy inni obywatele. Nie mają tutaj żadnych przywilejów i podlegają w szczególności prawu, które obowiązuje w pracy Sejmu, ale także podlegają prawu ogólnemu, także prawu karnemu" - dodał. "Proszę pamiętać, że i przepisy prawa karnego są tutaj łamane i że mamy tutaj do czynienia z akceptacją działań, które w oczywisty sposób mają charakter przestępczy: blokowanie, odbieranie wolności obywatelom, uniemożliwianie normalnego poruszania się. To są przecież wszystko przestępstwa. Te przestępstwa są akceptowane" - stwierdził Kaczyński.

 

"Nie wolno iść tą drogą, to jest droga naprawdę do wielkiego nieszczęścia" - zaznaczył.

 

 

"Chcemy przekazać społeczeństwu i opozycji "pozytywny sygnał, wyciągniętą rękę"

 

Jesteśmy tutaj, by przekazać społeczeństwu, ale także opozycji, coś, co można by określić jako pozytywny sygnał, jako wyciągniętą rękę - powiedział na środowej konferencji prasowej szef PiS Jarosław Kaczyński.

 

 

"Chciałbym podkreślić, że jesteśmy tutaj, jest tutaj pani premier, są panowie marszałkowie, po to, by przekazać społeczeństwu, ale także przekazać opozycji, coś, co można by określić jako pozytywny sygnał jako wyciągniętą rękę" - powiedział prezes PiS.

 

Wyraził nadzieję, że "ta ręka wyciągnięta w tym świątecznym czasie nie zostanie odrzucona; że Polska szybko wróci do normalności, do sporu, bo ten spór jest nie do uniknięcia".

 

"Zmiany w Polsce są rzeczywiście daleko idące, my je uważamy za niezbędne, nasi przeciwnicy mają inne zdanie. Ale nawet, jeżeli te różnice są bardzo daleko idące, to wszystko powinno odbywać się w ramach zasady przestrzegania prawa i tego sejmowego, i tego, które reguluje całe życie społeczne, i wtedy ten proces, choć trudny, będzie miał dla Polski pozytywne skutki" - powiedział Kaczyński.

(PAP)