Kraje muzułmańskie oskarżają reżim Asada o zbrodnie wojenne

Kraje muzułmańskie oskarżają reżim Asada o zbrodnie wojenne

Sekretarz tej organizacji polityczno-religijnej Yusef al Ozaimin na zwołanym w trybie pilnym spotkaniu w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej obciążył społeczność międzynarodową odpowiedzialnością za sytuację w Aleppo. Zażądał "podjęcia pilnych działań w celu zaprzestania ludobójstwa wymierzonego przeciwko ludności syryjskiej".

 

Jego wystąpienie nadała państwowa telewizja Arabii Saudyjskiej.

 

Al Ozaimin zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o pomoc humanitarną i leki dla ludności przebywającej w strefie konfliktu, wysłanie tam międzynarodowych obserwatorów i postawienie przed sądem "zbrodniarzy wojennych".

 

Ewakuacja uczestników walk z ostatnich oblężonych części miasta i stref kontrolowanych przez powstańców w zachodniej części prowincji Aleppo powinna być "dobrowolna, a nie przymusowa" - podkreślił sekretarz OIC.

 

Uczestnicy konferencji zaapelowali też o ustanowienie bezpiecznych korytarzy ewakuacji dla ludności cywilnej i o pomoc humanitarną dla ludności Aleppo.

 

Kraje OIC były reprezentowane na spotkaniu w Dżuddzie przez ministrów spraw zagranicznych.

 

Szef dyplomacji kuwejckiej Muhammad Sabah as-Salim as-Sabah nazwał kryzys syryjski "najgorszym we współczesnej historii". Podkreślił, że "nie jest możliwe jego rozwiązanie środkami militarnymi".

 

OIC powstała w 1969 roku i skupia kraje muzułmańskie; Dżudda jest jej siedzibą.

 

(PAP)