Ukraina: Mimo zawieszenia broni w Donbasie trwają walki

Ukraina: Mimo zawieszenia broni w Donbasie trwają walki
PAP/EPA

W wyniku ostrzałów rannych zostało czterech żołnierzy. Rebelianci na linii rozgraniczenia otwierali ogień prawie 40 razy. Przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk oświadczył, że do pierwszych ataków doszło tuż po północy w Nowy Rok.

 

W okolicach Mariupola nad Morzem Azowskim separatyści użyli zakazanych porozumieniami mińskimi w sprawie Donbasu moździerzy kalibru 120 mm. Broń tę zastosowali również w rejonie Doniecka i Ługańska – przekazał Motuzianyk.

 

Zawieszenie broni formalnie obowiązuje od 24 grudnia i jest wynikiem ustaleń trójstronnej grupy kontaktowej, złożonej z przedstawicieli Ukrainy, Rosji oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Przerwanie ognia w Donbasie zaakceptowali także prorosyjscy rebelianci ze wschodu Ukrainy.

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 23 grudnia wyrażał nadzieję, że rozejm będzie miał charakter stały. Poprzednie zawieszenie broni między separatystami a armią ukraińską weszło w życie 1 września 2016 roku i było zasadniczo respektowane do początku grudnia.

 

(PAP)