Chiny wyślą 6 tys. robotników do Izraela

Chiny wyślą 6 tys. robotników do Izraela

Podpisanie porozumienia przewiduje się na koniec lutego. Pozwoli ono na przyjazd w ciągu pół roku około 6 tys. chińskich robotników do Izraela - wynika ze wspólnego komunikatu izraelskich ministerstw spraw wewnętrznych i finansów.

 

Projekt porozumienia według tego komunikatu podpisała delegacja izraelska i chińskie ministerstwo handlu.

 

Ceny nieruchomości w Izraelu rosną od 2008 roku i według izraelskiego banku centralnego w znacznym stopniu wpływają na koszt utrzymania oraz w 2011 roku były przyczyną wielu manifestacji.

 

Jak podał cytowany w komunikacie izraelski minister finansów, gospodarki i przemysłu Mosze Kahlon, przyjazd chińskich robotników "zdynamizuje wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu mieszkaniowego".

 

Kahlon spotkał się z żywą krytyką po opublikowaniu w sierpniu przez rząd raportu, pokazującego, że ceny mieszkań wzrosły w ciągu roku o 8 proc., podczas gdy jego partia My Wszyscy z mieszkalnictwa uczyniła główny temat swojej kampanii wyborczej w 2015 roku.

 

W Izraelu pracuje obecnie około 9 tys. robotników z krajów Europy Wschodniej, z czego połowa w ramach porozumień dwustronnych - podało izraelskie MSW.

(PAP)