Izrael: Armia dała ochronę sędziom, którzy uznali winę żołnierza za zabójstwo

Izrael: Armia dała ochronę sędziom, którzy uznali winę żołnierza za zabójstwo
fot. PAP/EPA
Wymiar kary ma być ogłoszony później.
 
Przewodnicząca sądu wojskowego, pułkownik Maja Heller, i dwaj pozostali sędziowie, którzy zgodnie orzekali w tej sprawie - podpułkownik Karmel Wahabi i podpułkownik Jaron Sitbon - korzystają obecnie z "nadzwyczajnej ochrony osobistej", jak ją określił rzecznik izraelskich sił zbrojnych.
 
Odkąd ogłoszono wyrok, pierwszy tego rodzaju od 14 lat, skazujący żołnierza za zabójstwo popełnione podczas służby, w sieciach społecznościowych pojawiły się masowo krytyki pod adresem sądu wojskowego, który skazał Azarię. Główną ich adresatką jest przewodnicząca sądu.
 
Obrońcy skazanego żołnierza wyzywają ją od nazistów i życzą jej rychłej śmierci.
 
Niektórzy członkowie izraelskiego rządu potępili wyrok na Azarię. Premier Benjamin Netanjahu wystąpił o darowanie kary wydanej na żołnierza, a jednocześnie apelował o "powściągliwość" oraz o "odpowiedzialne postępowanie wobec żołnierzy, dowódców i szefa sztabu generalnego Gadiego Eizenkota".
 
Eizenkot wezwał do poszanowania decyzji sądu wojskowego, który swym orzeczeniem kładzie nacisk na przestrzeganie wartości, zasad i norm obowiązujących siły zbrojne; norm, które zabraniają strzelania w celu zabicia rannego, z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieje rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia i życia żołnierza.
 
Jak wynika z przewodu sądowego i zeznań naocznych świadków oraz dokumentacji filmowej, takiego zagrożenia nie było.
 
Do opisywanego wydarzenia doszło w marcu 2016 roku, w palestyńskim mieście Hebron, gdzie niemal codziennie zdarzają się ataki ze strony Palestyńczyków.
 
Po jednym z takich ataków Azaria zastrzelił 20-letniego Abdela Fataha al-Szarifa, gdy leżał on nieruchomo na ziemi, krwawiąc z rany, i nikomu nie zagrażał: jego nóż leżał kilka metrów od niego.
 
Wydarzenie sfilmował członek izraelskiej organizacji pozarządowej Betselem, a film wideo rozpowszechniono na całym świecie.
 
Jak podała w czwartek palestyńska agencja prasowa Maan, aktywiście Betselem, który sfilmował, jak izraelski żołnierz strzela do bezbronnego, również grożą nieustannie w internecie rychłą śmiercią.
 
(PAP)