CBŚP zatrzymało 7 podejrzanych o przestępstwa pedofilskie

Funkcjonariusze ustalili, że sprawcy wyszukiwali swe ofiary za pośrednictwem forów internetowych i portali społecznościowych, których użytkownikami byli głównie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

 

"Materiały, które były umieszczane w sieci, mężczyźni pozyskiwali za pośrednictwem komunikatorów i kamerek internetowych. Nawiązywali znajomość z dziećmi, które były przez nich nakłaniane do rozbierania się i wykonywania różnych czynności o charakterze seksualnym" - powiedziała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

 

"Mężczyźni wymieniali się plikami za pośrednictwem specjalnie do tego dedykowanych kanałów przesyłu danych i poczty elektronicznej" - dodała. Więcej szczegółów na tym etapie sprawy policja nie ujawnia.

 

Do zatrzymań doszło na terenie czterech województw: lubelskiego, opolskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego. "Wśród zatrzymanych jest mężczyzna, który przebywał na stałe w Wielkiej Brytanii i do Polski przyjechał na spotkanie rodzinne z okazji świąt" - powiedziała Hamelusz.

 

"Wszyscy już usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zarzuty dotyczące przestępstw pedofilskich" - poinformowała.

 

Akcja policjantów poznańskiego CBŚP to efekt publikacji, w lipcu 2016 roku w mediach, wizerunków mężczyzn podejrzewanych o przestępstwa seksualne i rozpowszechnianie pornografii dziecięcej.

 

Według dotychczasowych ustaleń policji w przestępczy proceder zaangażowani są mieszkańcy siedmiu województw w kraju, a także Norwegii i Irlandii.

 

"Do pierwszych zatrzymań doszło w drugiej połowie 2014 roku. Policjanci zatrzymali wówczas dwóch mieszkańców województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego. Do kolejnych zatrzymań doszło w roku 2015. Wśród zatrzymanych był nieletni, którego sprawą zajął się sąd rodzinny i nieletnich" - powiedziała Hamelusz.

 

Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych, policjanci znaleźli i zabezpieczyli komputery, dyski przenośne, pendrivy i płyty CD oraz DVD zawierające treści pedofilskie. "Do chwili obecnej w sprawie zatrzymano 22 podejrzanych, którzy zostali aresztowani" - powiedziała rzeczniczka CBŚP.

 

(PAP)