Akt oskarżenia za przemyt ludzi

Akt oskarżenia za przemyt ludzi
Jak poinformowała w środę rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Irena Skuliniec, skierowany do sądu akt oskarżenia obejmuje - oprócz Czeczena - czterech mieszkańców Mazowsza.
 
Wg śledczych, oskarżeni na przełomie 2014 i 2015 roku działali na terenie woj. lubuskiego, mazowieckiego i lubelskiego, a za ich pośrednictwem polsko-niemiecką granicę przekroczyło nielegalnie co najmniej 30 obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej.
 
"Z usług grupy korzystali Czeczeni, którzy wjeżdżając do Polski deklarowali chęć uzyskania w naszym kraju ochrony międzynarodowej. Śledczy ustalili, że oskarżeni zorganizowali nielegalny wyjazd z Polski co najmniej trzydziestu cudzoziemcom" - powiedziała PAP Skuliniec.
 
Lubuskie było ostatnim przystankiem cudzoziemców szykujących się do nielegalnego przekroczenia granicy. Po tym, jak zapłacili organizatorom przerzutu, przewozono ich - najczęściej - samochodami.
 
Akt oskarżenia w tej sprawie skierował do sądu poznański Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadzili funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy wpadli na trop przestępczej działalności tejże grupy. 
 
(PAP)