Turcja będzie przyznawała cudzoziemcom obywatelstwo za inwestycje

Turcja będzie przyznawała cudzoziemcom obywatelstwo za inwestycje
PAP/EPA

Jest to jeden ze środków, które rząd postanowił zastosować dla pobudzenia gospodarki, która po latach wzrostu znalazła się w impasie.

Jako warunek uzyskania tureckiego obywatelstwa wystarczy też zakupienie w Turcji nieruchomości za milion dolarów. Nie będzie jednak można jej sprzedać przez co najmniej trzy lata od daty zakupu.

 

Zgodnie z nowymi przepisami istnieje też inna droga nabycia tureckiego obywatelstwa: wystarczy utrzymywać w miejscowym banku konto w wysokości przynajmniej 3 milionów dolarów, bądź otworzyć w tym kraju przedsiębiorstwo zatrudniające co najmniej sto osób.

 

Nowy dekret w intencji rządu ma pomóc w zahamowaniu recesji gospodarczej, która zaczęła się po wielu latach pomyślnego rozwoju.

 

Podobne ustawy funkcjonują także w niektórych krajach Unii Europejskiej. Na przykład obywatelem Cypru można zostać pod warunkiem dokonania tam inwestycji w wysokości minimum 2 milionów euro. Na Malcie wystarczy zakupienie w tym celu za 150 000 euro akcji miejscowych przedsiębiorstw lub nabycie nieruchomości za 350 000 euro.

 

(PAP)