Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie przed urzędem wojewódzkim w Opolu

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie przed urzędem wojewódzkim w Opolu
fot. PAP/EPA

Informacje o konkursie na opracowanie "Miejsca Upamiętnienia Ofiar Tragedii Katastrofy Smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku" zamieszczono na stronie internetowej opolskiego urzędu wojewódzkiego.

 

Zgodnie z ogłoszeniem, "konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej idei urbanistyczno-architektonicznej obejmującej rozwiązania funkcjonalno-architektoniczne otoczenia budynku Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, a przy tym spełniające charakter godnego miejsca pamięci".

 

Projekt miejsca pamięci, na które wybrano skwer przed budynkiem urzędu, powinien uwzględniać wykorzystanie wszystkich dostępnych technik, w tym multimedialnych, teleinformatycznych, świetlnych i innych idei tworzących spójną koncepcję zagospodarowania i dostępności miejsca. Oficjalnym organizatorem konkursu jest dyrektor generalny urzędu, a wojewoda sprawuje nad nim patronat honorowy.

 

Wśród kryteriów znalazły się: jakość rozwiązań urbanistycznych, oryginalność idei projektowej oraz nawiązanie do "walorów historycznych i edukacyjnych dotyczących osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, w szczególności prezydenta Rzeczypospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką, a także innych wybitnych przedstawicieli władz i instytucji państwowych, organizacji społecznych i środowisk twórczych ze wskazaniem celu ich podróży związanej z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej".

(PAP)