Wojskowa impreza "Bezpieczna Polska"

Uroczystości pod hasłem "Bezpieczna Polska" odbędą się 16 miejscach w kraju, głównie w miastach wojewódzkich. Są one związane z powitaniem wojsk amerykańskich, które od tygodnia przyjeżdżają do Polski.

 

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powiedział w piątek na konferencji prasowej, że przyjazd amerykańskich żołnierzy to moment historyczny i bardzo ważny. "Sądzimy, że jest to bardzo ważny moment dla Polski, dla naszego rządu, ale i dla wszystkich nas, obywateli. Dlatego też tym bardziej chcielibyśmy w takiej formie pokazać to wspólnie" - powiedział Sipiera o szykowanej na sobotę uroczystości.

 

Piknik w stolicy odbędzie się na pl. Piłsudskiego. Rozpocznie się o godz. 12 i potrwa do godz. 17. Program przewiduje koncerty orkiestr reprezentacyjnych Wojska Polskiego i policji oraz Dariusza "Maleo" Malejonka, a także pokazy musztry paradnej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Ci, którzy przyjdą na Pl. Piłsudskiego, będą mogli poczęstować się gorącą herbatą i wojskową grochówką. Z bliska będzie można zobaczyć uzbrojenie i sprzęt wojskowy, m.in. czołgi Leopard 2 w wersjach A4 i A5, kołowe transportery opancerzone Rosomak w trzech wersjach, samobieżną armatohaubicę kal. 155 mm Krab, roboty, urządzenia szkoleniowe i wykrywacze min. Swoje umiejętności zaprezentują drużyna strzelców wyborowych i patrol saperski.

 

O godz. 14 na telebimie będzie można obejrzeć transmisję z Żagania (Lubuskie), gdzie odbędą się centralne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady. Wezmą w nich udział premier Beata Szydło i szef MON Antoni Macierewicz.

 

W trakcie imprezy Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego będzie zbierać pieniądze na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii. Pytany, czy zbiórka ma być konkurencją dla zaplanowanego na niedzielę 25 Finału WOŚP, wojewoda mazowiecki powiedział, że w tak ważnych sprawach nie ma żadnej rywalizacji.

 

"To jest tylko i wyłącznie pomoc ludziom" - podkreślił. "Elementy, które służą pomocy ludziom, nie mogą być konkurencją, mogą być tylko uzupełnieniem i proszę nigdy nie traktować tego w tym aspekcie. To nie jest żaden element konkurencyjny" - dodał.

 

Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Sławomir Frątczak zwrócił uwagę, że WOŚP i wojskowa Caritas zbierają pieniądze na inne cele. "Działalność pana (Jurka) Owsiaka od wielu lat jest działalnością znaną, docenianą i nikt zdrowy na umyśle nie ma zamiaru konkurować. To są zupełnie inne cele i nie chodzi o ocenę. Chodzi o sam fakt" - powiedział Frątczak.

 

Od tygodnia do Polski przybywają żołnierze amerykańskiej 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado. W sumie przyjedzie ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami. Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

 

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Jednostki będą zmieniać się co dziewięć miesięcy. Między kolejnymi rotacjami ma nie być przerw, by w regionie stale przebywały amerykańskie siły.

 

Przysłanie brygady pancernej do Polski i sąsiednich państw Amerykanie potwierdzili na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Oprócz tego amerykańskie siły w regionie od lutego wzmocni wyposażona w śmigłowce 10 Brygada Lotnictwa Bojowego. Jedna z jej wysuniętych baz znajdzie się w Powidzu (Wielkopolskie).

 

Ponadto, na szczycie NATO sojusznicy zdecydowali o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich po jednej wielonarodowej batalionowej grupie bojowej. W Polsce oddział ten, liczący ok. tysiąca żołnierzy, zostanie rozmieszczony od kwietnia w rejonie Orzysza i Bemowa Piskiego (Warmińsko-Mazurskie). Trzonem batalionu będą żołnierze amerykańscy z batalionu należącego do 2 Pułku Kawalerii, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck. Wspierać ich będą Brytyjczycy i Rumunii. Polska natomiast wyśle żołnierzy do sojuszniczej batalionowej grupy bojowej na Łotwie oraz pododdział do Rumunii.

 

Uroczystość w Warszawie organizują wojewoda mazowiecki, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Warszawie i Dowództwo Garnizonu Warszawa. Patronem honorowym jest Ministerstwo Obrony Narodowej.

 

(PAP)