Państwo Islamskie znów zniszczyło zabytki w Palmirze - "nowa zbrodnia wojenna"

Palmira jest wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Jak podała w oświadczeniu Bokowa, jej "zniszczenie to nowa zbrodnia wojenna i oznacza olbrzymią stratę dla narodu syryjskiego i ludzkości".

 

"Ten nowy cios zadany dziedzictwu kultury, zaledwie w kilka godzin po otrzymaniu przez UNESCO doniesień o masowych egzekucjach w teatrze, pokazuje, że kulturowa czystka prowadzona przez ekstremistów wymierzona jest w niszczenie zarówno ludzkiego życia, jak i zabytków historycznych, aby pozbawić lud syryjski jego przeszłości i przyszłości" - głosi oświadczenie szefowej UNESCO.

 

W piątek dyrektor syryjskich muzeów i starożytności w Damaszku Mamun Abdulkarim powiedział agencji AFP, że dżihadyści zniszczyli przede wszystkim tetrapylon wzniesiony tam, kiedy Palmira przeżywała apogeum władzy królowej Septymii Zenobii, rządzącej od 267 roku w imieniu małoletniego syna.

 

Według Abdulkarima, który wypowiadał się m.in. dla agencji Reutera, zniszczeń dokonano między 26 grudnia 2016 roku a 10 stycznia br.

 

Zdjęcia satelitarne potwierdziły w piątek zniszczenie licznych zabytków w Palmirze, ponownie zajętej w grudniu przez dżihadystów. Zniszczeniu uległ potężny zrekonstruowany po 1963 roku tetrapylon (poczwórna brama wznoszona na skrzyżowaniu) na przecięciu słynnej palmireńskiej kolumnady wyznaczającej główną ulicę miasta i fasada rzymskiego amfiteatru z II w. n.e., w którym dżihadyści przeprowadzali publiczne egzekucje.

 

Syryjskie władze straciły kontrolę nad Palmirą w grudniu 2016 roku. Stało się to drugi raz w ciągu trwającej sześć lat wojny.

 

Podczas okupacji w 2015 roku dżihadyści zniszczyli szereg niepowtarzalnych zabytków palmireńskich, m.in. kilka wież grobowych z lat 44-103 n.e. oraz zamordowali słynnego syryjskiego archeologa, Chaleda el-Asaada, opiekującego się starożytnościami. Asaad zajmował się zabytkami Palmiry ponad 50 lat, a IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat ukrytych przed nimi bogactw muzealnych.

 

Położona na pustyni Palmira jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii.

 

(PAP)