Ławrow: walka z terroryzmem jest dla Rosji i USA wspólnym priorytetem

Ławrow: walka z terroryzmem jest dla Rosji i USA wspólnym priorytetem
fot. PAP/EPA

"Wśród głównych priorytetów wymieniona została walka z Państwem Islamskim(...) aż do całkowitego zniszczenia tego ugrupowania terrorystycznego. Tu już istnieje zbieżność interesów - i Rosji i Stanów Zjednoczonych, i wielu innych państw" - powiedział Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie z szefem MSZ Węgier Peterem Szijjarto.

 

Ławrow zauważył, że prezydent Rosji Władimir Putin opowiadał się wcześniej za utworzeniem "uniwersalnego frontu walki z terroryzmem". Ta inicjatywa Rosji jest nadal aktualna - zapewnił minister. "Będziemy w pełnej mierze gotowi uwzględniać te konkretne kierunki walki z terroryzmem, jakie określi Trump i jego administracja" - zadeklarował.

 

Nawiązując do wypowiedzi Trumpa i jego współpracowników Ławrow powiedział, że Rosja dostrzega "niemało zbieżności dotyczących zasadniczych kwestii związanych z wizją celów w polityce zagranicznej". Takim zbieżnym elementem jest - jak ocenił - założenie, że podstawą skutecznej polityki zagranicznej jest rozwijanie własnego kraju i jego wzmacnianie.

 

"U podstaw działalności na arenie międzynarodowej Trump w sposób widoczny wysuwa nie ideologię, nie próby ingerencji w sprawy innych państw, lecz promowanie zasadniczych interesów USA. Właśnie z tej pozycji prowadzi swoją działalność w polityce zagranicznej także Federacja Rosyjska" - oznajmił minister.

 

Podkreślił, że współpracownicy Trumpa deklarują, iż będą gotowi "respektować interesy innych krajów" i w tych wypadkach, gdy interesy te są zbieżne, będą gotowi współpracować tak, by wspólnie osiągać cele na arenie międzynarodowej.

 

Rosja jest gotowa "wykonać swoją część pracy" w celu normalizacji stosunków z USA - zapewnił Ławrow. Zastrzegł, że można to zrealizować "wyłącznie na podstawie równoprawności, wzajemnego szacunku, respektowania wzajemnych interesów i poszukiwania równowagi interesów" tam, gdzie istnieją wspólne cele na arenie międzynarodowej.

 

W piątek w przemówieniu inauguracyjnym po zaprzysiężeniu Trump zadeklarował, że Stany Zjednoczone zjednoczą "cywilizowany świat przeciwko radykalnemu islamskiemu terroryzmowi", który zostanie wykorzeniony.

 

(PAP)