Trwa przegląd ministerstw: "W 2016 polityka zagraniczna była aktywna"

Podczas konferencji premier Szydło powiedziała, że - w ramach prowadzonego przeglądu resortów - z ministrem spraw zagranicznych rozmawiała o planach polskiej polityki zagranicznej na 2017 rok. Zapowiedziała, że niebawem szef MSZ wygłosi w Sejmie expose nt. kierunków i założeń polityki zagranicznej rządu w 2017 r.

 

"2016 rok to była bardzo aktywna polityka ze strony polskiego rządu. Pan minister Waszczykowski w pierwszej połowie roku koncentrował się przede wszystkim na tych zadaniach, które były postawione przed resortem w związku z organizacją w Warszawie szczytu NATO. To był początek urzędowania rządu PiS. Zależało nam na tym, żeby nawiązać nie tylko stosunki, relacje, z innymi stolicami, ale żeby również założenia polityki zagranicznej przyjęte w programie PiS przełożyć na faktyczne działania" - powiedziała premier.

 

Zaznaczyła, że to był "intensywny rok" w dyplomacji, który miał "owocne zakończenie".

 

Jak oceniła, w 2016 udało się "zmienić sposób podejścia" do kwestii omawianych na poziomie UE. W tym kontekście mówiła o polskich inicjatywach dotyczących rozwiązania kryzysu migracyjnego i reformy UE. "To sukcesy polskiej dyplomacji" - powiedziała szefowa rządu.

 

(PAP)