Somalia: 13 zabitych w samobójczym zamachu na hotel w Mogadiszu

Somalia: 13 zabitych w samobójczym zamachu na hotel w Mogadiszu
PAP/EPA
"W wyniku dwóch eksplozji zginęło co najmniej 13 osób, w tym funkcjonariusze i cywile. Jest wielu rannych" - relacjonował agencji Reutera przedstawiciel służb bezpieczeństwa major Mohamed Ahmed. Ostrzegł, że bilans ofiar może wzrosnąć.
 
Po eksplozji wyładowanego materiałami wybuchowymi samochodu, który uderzył w bramę hotelu Dayah, do budynku wdarli się bojownicy organizacji. Doszło do strzelaniny, w której - według świadków - rannych zostało kilka osób. Z ich relacji wynika, że po tym nastąpił drugi wybuch.
 
"Dobrze uzbrojeniu mudżahedini zaatakowali hotel, a teraz walczą wewnątrz budynku" - podało somalijskie radio Andalus, które powiązane jest z Al-Szabab. Informacje o strzelaninie potwierdził przedstawiciel lokalnej policji.
 
Islamistyczne ugrupowanie Al-Szabab jest powiązane z Al-Kaidą. Walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu i obalenie prozachodniego rządu. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, a zwłaszcza w stolicy kraju.
 
Do podobnych zamachów doszło w sierpniu i listopadzie 2016 roku. 
 
(PAP)