MSZ: Ukraina rozważa odbudowę pomnika w Hucie Pieniackiej

MSZ: Ukraina rozważa odbudowę pomnika w Hucie Pieniackiej

"MSZ jest zaniepokojony tym ciągiem zdarzeń. Mamy trzy zdarzenia: kwestię Huty Pieniackiej, Bykowni oraz zatrzymanie prezydenta Przemyśla na granicy" - mówił Pokruszyński na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

 

Do zniszczenia przez nieznanych sprawców pomnika Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka na Ukrainie doszło 9 stycznia. Z kolei w nocy z wtorku na środę nieznani sprawcy pomazali czerwoną farbą cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem i próbowali zniszczyć wejście na znajdujący się tam polski cmentarz wojenny.

 

Jak podkreślił Pokruszyński, rozmowy pomiędzy polską a ukraińską stroną są "bardzo intensywne". "Odbyły się łączenia wczoraj i dzisiaj ministrów spraw zagranicznych" - poinformował. Dodał, że odbyły się też trzy rozmowy z ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą.

 

"Zapewniał mnie wczoraj ambasador Ukrainy, że oni to rozważają i bardzo by chcieli sfinansować odbudowę pomnika" - podkreślił Pokruszyński nawiązując do pomnika w Hucie Pieniackiej.

 

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej uważana jest za największą zbrodnię popełnioną przez ukraińskich nacjonalistów w Galicji Wschodniej. 28 lutego 2009 r. hołd ofiarom mordu w Hucie Pieniackiej oddali ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy, Lech Kaczyński oraz Wiktor Juszczenko.

 

(PAP)