Syryjscy Kurdowie zaproszeni na piątek do Moskwy na rozmowy z Ławrowem

Syryjscy Kurdowie zaproszeni na piątek do Moskwy na rozmowy z Ławrowem
fot. PAP/EPA

Przedstawiciel głównego ugrupowania politycznego syryjskich Kurdów Abd Salam Ali powiedział w czwartek rosyjskiej agencji RIA-Nowosti, że reprezentant PYD przyjedzie na spotkanie z Francji, a on sam również "być może będzie obecny".

 

"Chcielibyśmy omówić rozmowy między Syryjczykami, które odbyły się w Astanie, i omówić udział przedstawicieli PYD w negocjacjach w Genewie", przewidzianych na 8 lutego pod egidą ONZ - dodał.

 

Turcja, która uważa PYD za organizację terrorystyczną, zdecydowanie odrzucała możliwość udziału syryjskich Kurdów w rozmowach w Astanie, w stolicy Kazachstanu, które zakończyły się we wtorek bez wyraźnego postępu.

 

Ławrow oświadczył tymczasem, że dzięki tym negocjacjom perspektywy rozwiązania konfliktu syryjskiego są "dobre", pod warunkiem "pracy, pracy i jeszcze więcej pracy".

 

Negocjacje w Astanie zgrupowały po raz pierwszy od początku konfliktu w Syrii przedstawicieli reżimu i ugrupowań zbrojnych walczących z Baszarem el-Asadem. Rebelianci nie zostali jednak zaproszeni do Moskwy na spotkanie z Ławrowem, który w środę poinformował, że zaprosił syryjską opozycję, aby omówić rozmowy w Astanie. Wielu przedstawicieli opozycji, w tym członkowie Syryjskiej Koalicji Narodowej, głównej formacji opozycji na uchodźstwie, nie potwierdzili jeszcze, czy udadzą się w piątek do Moskwy.

 

Agencja AFP przypomina, że przedstawiciele syryjskiej opozycji już kilka razy byli przyjmowani w Moskwie, lecz nie dotyczy to rebeliantów kontrolujących część terytorium Syrii, gdzie wojna spowodowała już 310 tys. ofiar śmiertelnych i zmusiła do uchodźstwa miliony Syryjczyków.

(PAP)