Premier Szydło podsumowała działalność resortu Glińskiego: "bardzo aktywnie prowadzi politykę"

Premier Szydło podsumowała działalność resortu Glińskiego: bardzo aktywnie prowadzi politykę
PAP/Paweł Supernak

"Rozmawialiśmy dziś z premierem Glińskim o planach na ten rok, które będzie realizowało ministerstwo kultury. Rozmawialiśmy o tym, co za nami w 2016 r. - bardzo dużo inicjatyw podjętych przez Ministerstwo Kultury, które będą kontynuowane również i w tym roku, za które serdecznie dziękuję ministrowi Glińskiemu" - powiedziała premier Szydło.

 

Oceniła, że resort kultury "bardzo aktywnie prowadzi politykę" i wymieniła inicjatywy, które do tej pory nie były podejmowane przez ministerstwo, a które podjął minister Gliński. "Nowe inicjatywy, bardzo ważne, upamiętniające wydarzenia i bardzo istotne dla środowisk patriotycznych, wydarzenia pokazujące polską kulturę, ale też aktywna rola ministerstwa kultury zagranicą w promowaniu polskiej kultury, dopominaniu się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej" - mówiła. "To nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości" - podkreśliła.

 

"Mamy ambitne projekty i programy nie tylko związane z polityką historyczną, ale również z rozwojem mediów, z polityką kulturalną. Podstawą działania jest idea, żeby promować polską kulturę, pokazywać bardzo ważne dla Polski wydarzenia. Chcemy też wspierać kulturę lokalną. Takie działania również zostały rozpoczęte przez pana premiera" - dodała Szydło.

 

Jak zapowiedziała, 2017 rok to "kontynuacja ważnych projektów, kolejne nowe inicjatywy, i przygotowanie się do 2018 roku, który będzie rokiem jubileuszowym" - w 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

"Rola Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tutaj ogromna, bo to właśnie ministerstwo jest tutaj koordynatorem roku jubileuszowego. W ministerstwie został powołany pełnomocnik, który zajmuje się przygotowaniem tych obchodów" - przypomniała.

 

"W 2017 roku, po likwidacji Ministerstwa Skarbu, premier Gliński przejął nowe zadania. W tej chwili spółki medialne zostały włączone pod nadzór ministra. To dużo pracy do zrealizowania. Wiecie państwo, że przygotowujemy propozycje legislacyjne i ustaliliśmy, że ten rok będzie poświęcony właśnie tym zadaniom" - dodała.

 

(PAP)