Syria: Jeden z dowódców Państwa Islamskiego zabity przez kolegów, bo był za dobry

Syria: Jeden z dowódców Państwa Islamskiego zabity przez kolegów, bo był za dobry

Do egzekucji tego dowódcy, która odbyła się we wtorek lub w środę, doszło bez sądu. Wraz z nim aresztowano grupę bojowników IS, którą dowodził, ale ich los nie jest znany - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

 

Stracony dżihadysta dowodził jednym z posterunków kontrolnych w prowincji Ar-Rakka. Został zabity, gdy "dżihadyści uznali, że pomagał uciekać muzułmanom z terytorium kalifatu na tereny kontrolowane przez ateistów i apostatów" - podało w komunikacie Obserwatorium.

IS proklamowało w czerwcu 2014 roku kalifat w Iraku i Syrii, gdzie kontroluje część terytorium na północy i w centrum obu krajów i wprowadziło bezwzględne "prawo szariatu": stosuje szeroko w stosunku do mieszkańców okupowanych terenów karę śmierci, wykonywaną m.in. przez ścięcie, ukamienowanie lub ukrzyżowanie.

 

Od listopada ub. roku sojusz Syryjskich Sił Demokratycznych, któremu przewodzi milicja kurdyjska i który korzysta ze wsparcia lotniczego międzynarodowej koalicji, prowadzi operację o kryptonimie "Gniew Eufratu", aby wyprzeć siły IS z Rakki.

 

(PAP)