MEN przekaże pakiety patriotyczne dla szkół polskich za granicą

"Okazało, się, że szkoły, rodzice i nauczyciele potrzebują - wydawałoby się - oczywistych rzeczy: polskiego godła, flagi, mapy, polskich informacji, gier, które będą tym naturalnym, symbolicznym związkiem z Rzeczpospolitą" - powiedziała minister.

 

Zaznaczyła, że z tym pakietem w ciągu miesiąca MEN dotrze do wszystkich polskich szkół na świecie. Otrzymają go zarówno szkoły polskie działające przy placówkach dyplomatycznych, jak i te prowadzone przez lokalnych działaczy i społeczności.

 

Zapowiedziała też konkurs "Rodzina Polonijna". "Mamy na ten cel 1,5 mln zł. Chcemy, żeby polskie szkoły były razem, razem pracowały - nawet online - nad warsztatami, seminariami i projektami" - powiedziała.

 

Minister Zalewska powiedziała, że dzieci, które uczą się w szkołach polskich za granicą, otrzymują w kraju prawo do ulg - m.in. komunikacyjnych - takich samych, jak mają uczące się dzieci w Polsce.

 

Dla nauczycieli pracujących za granicą zespół pracujący w MEN przygotowuje rozwiązania, pozwalające zaliczać staż i realizować awans zawodowy, nawet w sytuacji, gdy nie ma wypracowanej liczb godzin wymaganej w kraju - poinformowała szefowa resortu. "Chcemy nauczyciela polonijnego wprowadzić do karty nauczyciela" - powiedziała.

 

Szefowa Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji Za Granicą Anna Radecka podała, że w 2016 r. rozesłano do szkół na całym świecie 40 tys. podręczników. Trwają też szkolenia nauczycieli w ramach ośrodka. 566 uczniów uczy się przy pomocy ośrodka przez internet - na odległość. To właśnie ta placówka będzie obsługiwać wydawanie legitymacji dla uczniów szkół polskich za granicą, które zapowiedziała Zalewska.

 

Do tej pory ośrodek skierował 97 nauczycieli do pracy za granicą w roku szkolnym 2016/17 - podała Radecka. "W tym miesiącu skierowaliśmy dwie osoby do pracy w Argentynie i jeśli jest tylko takie zapotrzebowanie ze strony szkół, kierujemy nauczycieli po wstępnej kwalifikacji i konkursie przeprowadzonym w ośrodku" - powiedziała, dodając, że liczba nauczycieli wzrasta.

(PAP)