Kim ma powody do radości. "Próba rakietowa przebiegła pomyślnie"

Kim ma powody do radości. Próba rakietowa przebiegła pomyślnie
Fot. PAP/EPA/KIM HEE-CHUL

Północnokoreańska agencja prasowa poinformowała też, że rakietę, która jest w stanie przenosić głowice nuklearne, wystrzelono pod dużym kątem, uwzględniając tym samym bezpieczeństwo krajów sąsiadujących.

 

Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową w niedzielę rano czasu lokalnego. Pocisk wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego z bazy lotniczej Bangjon znajdującej się w prowincji Pjongan, za zachodzie kraju.

 

W reakcji na działania Pjongjangu Japonia i Korea Południowa ogłosiły w niedzielę, że będą blisko współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i ONZ w celu przeciwdziałania zagrożeniom ze strony Korei Północnej.

 

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył w swoim przemówieniu noworocznym, że jego kraj jest bliski dokonania próby z międzykontynentalną rakietą balistyczną ICBM. Media północnokoreańskie informowały, że taka próba może nastąpić w każdej chwili.

 

Nowy sekretarz obrony USA James Mattis zapowiadał podczas niedawnej wizyty w Seulu, że wystrzelenie przez Pjongjang międzykontynentalnej rakiety balistycznej spotka się "z przytłaczającą odpowiedzią" Stanów Zjednoczonych.

 

Pjongjang realizuje program zbrojeń rakietowych i nuklearnych mimo zakazujących mu tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

(PAP)