ONZ: rozmowy pokojowe w sprawie Syrii rozpoczną się w Genewie 23 lutego

ONZ: rozmowy pokojowe w sprawie Syrii rozpoczną się w Genewie 23 lutego
Fot. PAP/EPA

Według wcześniejszych założeń rozmowy w Genewie miały rozpocząć się 8 lutego, następnie przeniesiono termin negocjacji na 20 lutego. Jak tłumaczył pod koniec stycznia Mistura, pierwsze przesunięcie daty rozmów miało dać więcej czasu na przygotowanie się do nich przez syryjską opozycję polityczną.

 

"Możemy potwierdzić, że listy (z zaproszeniami do udziału w rozmowach - PAP) zostały dziś wysłane, trwają też konsultacje" - powiedziała w poniedziałek Sharif.

 

Poprzednie rozmowy na temat konfliktu syryjskiego odbyły się pod auspicjami ONZ w Genewie w kwietniu 2016 roku. Jednak ze względu na intensyfikację walk podjęto decyzję o ich zawieszeniu. Obecnie w Syrii obowiązuje od 30 grudnia kruchy rozejm, którego gwarantami są Rosja, Turcja i Iran.

 

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

 

(PAP)