Korea Płd.: Śledztwo ws. skandalu korupcyjnego nie zostanie przedłużone

Korea Płd.: Śledztwo ws. skandalu korupcyjnego nie zostanie przedłużone
fot. PAP/EPA
Rzecznik Hong Kwon-heui oświadczył podczas briefingu, że śledztwo spełniło już swe zadanie, a decyzja o jego nieprzedłużaniu jest podyktowana dobrem kraju.
 
"Po dokładnych przemyśleniach pełniący obecnie obowiązki szefa państwa doszedł do wniosku, że (nieprzedłużanie) śledztwa będzie najlepsze dla stabilności Korei Południowej" - powiedział Hong.
 
Jeden z przedstawicieli prokuratury nazwał decyzję Hwanga "godną pożałowania" i powiedział, że zespół nie miał wystarczającej ilości czasu na przeprowadzenie dokładnego śledztwa.
 
Pod koniec ubiegłego roku Koreą Południową wstrząsnął głęboki kryzys polityczny wywołany aferą korupcyjną w otoczeniu prezydent Park Geun Hie. Przed sądem w Seulu toczy się obecnie proces 60-letniej Czoi Sun Sil, przyjaciółki prezydent Korei Południowej. Jest ona oskarżona o wywieranie nacisków na duże przedsiębiorstwa, aby wpłacały pieniądze do fundacji, które wspierały inicjatywy polityczne Park. Zarzuca się jej próby wyłudzenia olbrzymich sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga.
 
Czoi zaprzecza wszelkim zarzutom i twierdzi, że nie działała w zmowie z prezydent Park. Południowokoreańska prokuratura uważa jednak, że również prezydent jest zamieszana w skandal.
 
9 grudnia południowokoreański parlament opowiedział się za odsunięciem od władzy szefowej państwa, oskarżanej o płatną protekcję i korupcję. Ale szefowa państwa została na razie "zawieszona w obowiązkach" do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, czy były wystarczające podstawy prawne do wszczęcia procedury impeachmentu.
 
Wielki skandal korupcyjny wyprowadził na ulice miliony ludzi, którzy domagali się odejścia Park, a także sparaliżował pracę rządu w Seulu. 
 
(PAP)