Władysław S. z zarzutami. Były działacz rolniczy miał wyłudzać kredyty ze SKOK

"Na nasze polecenie Władysław S. został zatrzymany w środę w związku ze śledztwem ws. SKOK Wołomin, został przesłuchany, usłyszał zarzuty. W czwartek skierowaliśmy do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego, obecnie czekamy na decyzję sądu" - powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Łukasz Łapczyński.

 

Jak dodał, niewykluczona jest szersza informacja prokuratury w tej sprawie, jednak dopiero po zakończeniu posiedzenia sądu w związku z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

 

Według Radia Zet, w sprawie chodzi o zarzuty wyłudzenia kredytu ze SKOK Wołomin. S. w 1999 r. został wybrany na prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

 

Latem zeszłego roku Prokuratura Krajowa informowała, że postępowania w sprawie przestępstw związanych z działalnością Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie - skąd wyłudzono wielomilionowe kredyty na tzw. "słupy" - poprowadzą dwa specjalne zespoły prokuratorów. Na mocy decyzji prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, jeden zespół powołano w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga, a drugi - w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Prokuratorzy z Warszawy wyjaśniają m.in. wątki przedkładania poświadczających nieprawdę, podrobionych dokumentów w celu uzyskania wielomilionowych pożyczek w SKOK w Wołominie. Zajmują się też sprawą podrabiania dokumentacji pracowniczej, w tym zaświadczeń o zatrudnieniu i dochodach, w kilkudziesięciu firmach na potrzeby uzyskiwania tych pożyczek.

 

Wyjaśniają też okoliczności nabywania i zbywania nieruchomości w całym kraju, a następnie ustanawiania na nich hipotek umownych, których wartość była fikcyjnie zawyżana w operatach szacunkowych, sporządzanych przez rzeczoznawców.

 

Prokuratorzy z Gorzowa Wlkp. ustalają zaś m.in., czy członkowie zarządu SKOK w Wołominie od 2009 do końca 2013 r. dopuścili się przestępstw, które skutkowały wyrządzeniem tej instytucji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach i czy ktoś im w tym pomagał.

 

(PAP)