Wielka Brytania: Rozpoczęcie Brexitu 29 marca

Podczas spotkania z parlamentarnymi reporterami rzecznik rządu poinformował, że przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy Unii Europejskiej Tim Barrow przekazał informację o spodziewanej dacie przekazania listu przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi.

 

Rzecznik szefowej rządu dodał, że May, która w poniedziałek przebywa z wizytą w Irlandii Północnej, planuje przed wysłaniem listu odwiedzić pozostałe kraje składowe Wielkiej Brytanii - Walię i Szkocję, a także zaznaczył, że wbrew medialnym spekulacjom rząd nie planuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

 

Jak dodał, 29 marca szefowa rządu wystąpi także w parlamencie i oficjalnie poinformuje posłów o uruchomieniu procedury wyjścia z UE.

 

Minister Davis zapowiedział w poniedziałek, że w przyszłą środę rząd "zrealizuje decyzję podjętą przez wyborców w czerwcu ubiegłego roku". "Jesteśmy na progu najważniejszych negocjacji naszego pokolenia" - ocenił.

 

"Cele negocjacyjne tego rządu są jasne: chcemy porozumienia korzystnego dla wszystkich narodów i regionów Wielkiej Brytanii, ale także dla całej Europy, nowego, pozytywnego partnerstwa między nami a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej" - dodał Davis w oświadczeniu.

 

KE zadeklarowała w poniedziałek gotowość do otwarcia negocjacji w sprawie Brexitu, gdy rząd brytyjski zapowiedział, że 29 marca prześle notyfikację w tej sprawie. Szef Rady Europejskiej chce przygotować projekt wytycznych w ciągu dwóch dni od notyfikacji.

 

Termin rozpoczęcia negocjacji nie jest zaskoczeniem - May wielokrotnie zapowiadała, że zmierza do formalnego uruchomienia Brexitu przed końcem marca br.

 

Zgodnie z zapisami Traktatu Lizbońskiego rozmowy powinny potrwać dwa lata, co oznacza, że - o ile nie dojdzie do jednomyślnego przedłużenia terminu o dwa lata przez wszystkie państwa członkowskie - Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej 29 marca 2019 roku.

 

Zgodnie z zapowiedziami polityków kwestia przyszłych praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym niespełna miliona Polaków, będzie wśród pierwszych tematów podjętych w trakcie negocjacji.

 

(PAP)