Sasin: wynik konsultacji będzie decydujący dla projektu ws. metropolii

Sasin: wynik konsultacji będzie decydujący dla projektu ws. metropolii
PAP/Leszek Szymański

Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 

W niedzielnym referendum przeciw włączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej zagłosowało 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Referendum było inicjatywą radnych Legionowa, uchwałę w tej sprawie przyjęli podczas sesji 8 lutego.

 

Sasin podkreślił, że dzisiaj w sprawie projektu dotyczącego metropolii warszawskiej "rozstrzygnięcia być nie może, bo nie ma ostatecznej propozycji". Dodał, że obecnie trwają konsultacje w tej sprawie z samorządami, które miałyby współtworzyć przyszłą metropolię.

 

"Chcemy poczekać do zakończenia konsultacji. Chcemy, aby mieszkańcy mogli się wypowiedzieć w oparciu o rzetelną wiedzę, rzetelne informacje, całościową pewną propozycję, a nie w oparciu o nieprawdy, które mieli przekazywane przez polityków PO" - podkreślił poseł PiS.

 

Wskazał m.in. na informacje mówiące o tym, że Legionowo straci swoją tożsamość i będzie musiało dopłacać do metropolii. "To są nieprawdziwe informacje. Chciałbym, aby mieszkańcy rozstrzygali w oparciu o prawdziwą informację, bo to się mieszkańcom należy" - podkreślił.

 

Sasin zaapelował też do odwiedzania strony internetowej: www.konsultacjemetropolia.pl, gdzie można znaleźć informacje na temat proponowanych zmian dotyczących Warszawy. "Zachęcam, aby na tę stronę wejść, aby się na niej wypowiedzieć, ale również uzyskać informacje" - mówił.

 

"Na pewno zawsze głos mieszkańców dla PiS będzie niezwykle ważny. Ja sobie nie wyobrażam, abyśmy mogli jakiekolwiek rozwiązania wprowadzać wbrew mieszkańcom" - podkreślił polityk.

 

Dopytywany, czy to oznacza, że PiS nie wycofuje się z prac nad projektem, Sasin odpowiedział, że "w tej chwili nie ma prac nad projektem jako takim, w tej chwili trwają konsultacje". "Więc nie widzę powodu, żebyśmy mieli wycofywać się z konsultacji społecznych, bo to byłoby odebranie możliwości wypowiedzenia się mieszkańcom całego tego obszaru metropolii" - dodał poseł.

 

"Musimy dotrzeć do mieszkańców z prawdziwą informacją, to będziemy w najbliższym czasie robić, a dopiero wynik tych konsultacji zdecyduje, co będzie dalej z ustawą" - powiedział polityk PiS.

 

Referendum w Legionowie było reakcją na przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy; zakłada on, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Mieszkańcy Legionowa w niedzielę odpowiadali tylko na jedno pytanie: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”.

 

Podobne głosowania chciały także przeprowadzić Warszawa i Podkowa Leśna, jednak w ich przypadku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera stwierdził nieważność uchwał ws. referendów dot. zmian granic Warszawy. Za zgodną z prawem ocenił tylko uchwałę Legionowa z inaczej sformułowanym pytaniem.

 

W ubiegły piątek posłowie PiS ogłosili początek konsultacji społecznych w sprawie projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy; mają one potrwać do połowy kwietnia.

 

(PAP)