Turcja: Zatrzymano 49 osób za planowanie ataków przed referendum

Turcja: Zatrzymano 49 osób za planowanie ataków przed referendum
PAP/EPA

Jak poinformowała państwowa agencja, policja po otrzymaniu anonimowej informacji przeprowadziła akcje równocześnie w siedmiu dzielnicach Stambułu; wśród zatrzymanych jest 41 obcokrajowców.

 

Według Anatolii podejrzani są powiązani również z osobami odpowiedzialnymi za atak na stambulski klub nocny Reina w noc sylwestrową; zginęło wówczas 39 osób.

 

W powiązanych z IS publikacjach, ukazujących się w językach angielskim i tureckim, ta dżihadystyczna organizacja apeluje do swych zwolenników o dokonywanie ataków skierowanych przeciw niedzielnemu referendum. Głosowanie nazywa sprzeciwianiem się woli Boga, a muzułmanów uczestniczących w wyborach określa jako "niedowiarków".

 

W niedzielę w Turcji odbędzie się referendum w sprawie zmian w konstytucji, znacząco poszerzających obecne uprawnienia głowy państwa. Prezydent miałby być jednocześnie szefem państwa i rządu, mógłby sprawować władzę za pomocą dekretów, a także rozwiązywać parlament; wzrósłby też jego wpływ na wymiar sprawiedliwości.

 

Krytycy takiego rozwiązania twierdzą, że grozi ono skupieniem ogromnej władzy w rękach jednego człowieka, obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 

(PAP)