Andrzej Kraśnicki ponownie wybrany prezesem PKOl

Andrzej Kraśnicki ponownie wybrany prezesem PKOl
PAP/Bartłomiej Zborowski

Andrzej Kraśnicki urodził się 31 stycznia 1949 roku w Nidzicy (woj. warmińsko - mazurskie). Ma żonę Annę oraz dwie córki - Magdalenę i Karolinę, które ukończyły studia magisterskie o profilu ekonomicznym.

 

Uprawiał lekkoatletykę oraz piłkę ręczną. Był graczem AZS Poznań, a w latach 1965-1967 członkiem reprezentacji Polski juniorów i młodzieżowców. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1971) i kilku szkół zarządzania biznesem. Jest także absolwentem MBA EuroForum w Londynie w 2000 r. Praktykę zawodową zdobył w Holandii. Posiada uprawnienia instruktora narciarstwa, ratownika wodnego i trenera piłki ręcznej.

 

W latach 2001-02 był prezesem KS Posnania, klubu, którego zawodnicy zdobyli w 2002 roku 21 medali mistrzostw świata i Europy.

 

Od ponad 20 lat jest prywatnym przedsiębiorcą. Posiada biegłą znajomość trzech języków obcych: niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego.

1 stycznia 2003 roku objął stanowisko prezesa Polskiej Konfederacji Sportu, które zajmował do 2005 roku.

 

W 2005, za wybitne zasługi dla rozwoju sportu, prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 prezydent Bronisław Komorowski, za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego, nadał mu Krzyż Komandorski tego orderu.

 

2 października 2016 roku Kraśnicki po raz czwarty został wybrany na funkcję prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Pełni ją nieprzerwanie od 15 stycznia 2006 roku.

 

Jego pasją obok sportu jest ochrona środowiska. W 2002 roku otrzymał tytuł "Mecenasa Polskiej Ekologii" nadany przez jury Konkursu "Przyjaźni Środowisku", organizowanego pod patronatem prezydenta RP.

 

(PAP)