Korea Płd. podała, że Korea Płn. aresztowała trzeciego obywatela USA

Korea Płd. podała, że Korea Płn. aresztowała trzeciego obywatela USA

Według anonimowych źródeł na jakie powołuje się Yonhap, pięćdziesięciokilkuletni obywatel USA pochodzenia koreańskiego o nazwisku Kim przybył przed miesiącem do Korei Północnej, by rozmawiać na temat pomocy humanitarnej. Aresztowano go w międzynarodowym porcie lotniczym Pjongjangu gdy wyjeżdżał z kraju.

 

Przedstawiciel południowokoreańskiej Państwowej Służby Wywiadowczej powiedział, że nic mu nie wiadomo o takim aresztowaniu.

 

22-letni amerykański student Otto Warmbier został aresztowany w Korei Północnej w styczniu ubiegłego roku i skazany przez tamtejszy sąd na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego. W marcu ubiegłego roku 62-letni obywatel USA pochodzenia koreańskiego Kim Dong Chul otrzymał tam wyrok 10 lat ciężkich robót w związku z oskarżeniem o działalność wywrotową.

 

Aresztowany w 2012 roku przez północnokoreańskie władze i skazany na 15 lat ciężkich robót za przestępstwa przeciwko państwu amerykański misjonarz Kenneth Bae został po dwóch latach zwolniony.

 

(PAP)