BOR ma nowego szefa. Był odpowiedzialny mi.in. za bezpieczeństwo Światowych Dni Młodzieży

"Pracujemy w tej chwili w rządzie nad zmianami dotyczącymi BOR. Dziś chcemy przedstawić człowieka, który będzie odpowiedzialny za wprowadzenie tych zmian" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej.

 

28 stycznia szefowa rządu poinformowała, że szef BOR gen. bryg. Andrzej Pawlikowski został odwołany ze stanowiska szefa Biura. Jak mówiła, generał poprosił o zwolnienie z służby i przejście emeryturę "ze względu na stan zdrowia". P.o. szefa BOR był wiceszef BOR płk Tomasz Kędzierski.

 

Chcemy stworzyć służbę skuteczną, profesjonalną; nie boimy się wprowadzania zmian w Biurze Ochrony Rządu - oświadczyła na konferencji prasowej we wtorek premie Beata Szydło. Poinformowała, że nowym szefem BOR będzie nadinsp. Tomasz Miłkowski. Swoją funkcję obejmie od środy.

 

Jak można przeczytać na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, nadinspektor dr Tomasz Miłkowski jest doktorem nauk prawnych. Służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku, pełniąc ją początkowo w pionie prewencji Komisariatu IV w Rudzie Śląskiej.

 

Po ukończeniu w 1995 roku Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, kontynuował służbę w pionie dochodzeniowo-śledczym Komendy Rejonowej Policji w Rudzie Śląskiej, a następnie w Wydziale do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

 

Od 2000 roku związany był ze Szkołą Policji w Katowicach, pełniąc tam funkcje kierownicze zarówno w komórkach logistycznych, jak i dydaktycznych m. in. jako kierownik Zakładu Prawa i Psychologii.

 

W 2010 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Szkoły Policji w Katowicach a w czerwcu 2014 roku objął stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu. 1 lutego 2016 r. został komendantem wojewódzkim Policji w Krakowie. We wrześniu 2016 r. odebrał awans na stopień nadinspektora policji.

 

Jako szef małopolskiej policji brał udział w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży.

 

Odznaczony m.in. Medalem Srebrnym "Za długoletnią służbę", Złotą Odznaką "Zasłużony Policjant", Brązowym Medalem "Za zasługi dla Policji". 

 

 

Szydło o BOR: chcemy stworzyć służbę skuteczną, profesjonalną

"Chcemy stworzyć służbę skuteczną, profesjonalną i służbę, do które dokładamy trzecie słowo -umiar. Chcemy, aby to była służba, w której będą pracowali dobrze wynagradzani, wyposażeni, wyszkoleni funkcjonariusze, która będzie pełniła ochronę najróżniejszych osób w państwie, budynków rządowych" - powiedziała premier.

 

"Jesteśmy zdeterminowani do tego, aby te zmiany wprowadzić, nie boimy się tego. Myślę, że czas w Polsce skończyć z pewną hipokryzją, ponieważ do tej pory żaden rząd nie odważył się, a na pewno nie robili tego nasi poprzednicy, ażeby wprowadzić zmiany, unowocześnić Biuro Ochrony Rządu. My się tego nie boimy" - dodała.

 

Błaszczak: mam nadzieję, że ustawa ws. nowej formacji w miejsce BOR - przed wakacjami

Mamy nadzieję, że ustawa powołująca nowa formację w miejsce Biura Ochrony Rządu zostanie przyjęta przez parlament jeszcze przed wakacjami - powiedział we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 

Minister odniósł się też do najnowszego sondażu CBOS, z którego wynika, że według 89 proc. Polaków nasz kraj jest miejscem bezpiecznym do życia. "To jest o 9 pkt. proc. więcej takich odpowiedzi niż rok temu. To świadczy o tym, że nasza praca jest doceniana przez Polaków na co dzień" - powiedział minister.

 

Dodał, że jednym z tych, którzy realizowali program rządu i PiS w zakresie bezpieczeństwa jest nadinsp. Miłkowski - obecny komendant małopolskiej policji, a od środy szef BOR. Szef MSWiA podkreślił, że Miłkowski ma odpowiednie doświadczenie i widzę, by stworzyć podstawy organizacyjne nowej formacji, która zastąpi BOR.

 

"Chciałbym zaznaczyć, że będzie to nowa formacja, że nie chodzi nam o włączenie tej formacji do polskiej policji. To będzie osobna nowa formacja. Na temat ustawy, która będzie regulowała te działania powiemy w stosownym czasie, przedstawimy na konferencji prasowej projekt ustawy, mamy nadzieję, że ta ustawa zostanie przyjęta przez parlament jeszcze przed okresem wakacyjnym" - powiedział Błaszczak.

(PAP)