Ziobro zrobi w Polsce Amerykę? Chce zmienić granice obrony koniecznej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w czwartek, że zlecił analizę spraw związanych z przekroczeniem obrony koniecznej. Dodał, że są co najmniej dwa przypadki, w których zdecydował się wnieść kasację do Sądu Najwyższego po stronie osób skazanych.


Szef MS i prokurator generalny, przedstawiając projekt zmierzający do rozszerzenia prawa do obrony koniecznej, poinformował, że pełne wyniki analizy dot. spraw od 2010 r., będą gotowe "w najbliższych miesiącach".

 

"Są co najmniej dwa przypadki, w których zdecydowałem się wnieść kasację do Sądu Najwyższego po stronie osób broniących się, które zostały skazane w związku z tym, że w sposób skuteczny odparły zamach przestępcy, a jednak mimo to sądy uznały, że dopuściły się przekroczenia granicy obrony koniecznej i zdecydowały się zastosować wobec nich sankcje karne" - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

 

"Nie zgadzam się z takim rozumieniem i taką interpretacją prawa i w każdym wypadku, w którym uznam, że doszło do przekroczenia przez sądy granic interpretacji obrony koniecznej, będę domagał się zmiany takiego stanu rzeczy kierując kasację do Sądu Najwyższego na korzyść osób broniących się" - dodał minister.

 

Poinformował, że zamierza wydać wytyczne dla prokuratorów. "Zobowiąże ich do tego, aby w określony sposób, czyli przychylnie dla osoby broniącej się, interpretowali zasady przekroczenia obrony koniecznej oraz ewentualnie, czy to przekroczenie miało charakter rażący czy nie" - powiedział Ziobro.

 

(PAP)