Szydło: Drugi etap Brexitu będzie znacznie trudniejszy

Szydło: Drugi etap Brexitu będzie znacznie trudniejszy
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

W sobotę przywódcy 27 państw członkowskich przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu. "Zgodziliśmy się, rozmawiając dziś na temat procesu, który jest przed nami, że ten drugi etap będzie znacznie trudniejszy i warto zachować jedność i transparentność procesu, ażeby nie było pokusy wśród niektórych państw odchodzenia od tych założeń, które przyjęliśmy" - powiedziała premier.

 

"Z moich rozmów z panią premier Theresą May mamy jasny obraz tego, że Wielka Brytania oczekuje przede wszystkim, iż ten proces negocjacyjny będzie postępował szybko. Ma oczywiście jasne stanowisko co do tego, że na początku procesu muszą być rozwiązane problemy obywateli i problemy finansowe" - zaznaczyła.

 

Jak oceniła, "odnoszę wrażenie, że w tej chwili premier May bardziej skoncentrowana jest na kampanii wyborczej w tych najbliższych dniach i tygodniach, ale cały czas chce mieć kontakt z nami, z Radą Europejską".

 

Szydło: priorytetem Polski w negocjacjach ws. Brexitu są prawa obywateli i kwestie finansowe

Dla Polski na tym etapie negocjacji między Unią Europejską a Wielką Brytania w sprawie Brexitu priorytetem są prawa obywateli i kwestie finansowe - powiedział premier Beata Szydło w sobotę w Brukseli po unijnym szczycie.

 

W sobotę przywódcy 27 państw członkowskich przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu.

 

"Polska bardzo jasno stawia sprawę, od momentu, kiedy okazało się, że Wielka Brytania opuści UE. Chcemy dobrych relacji bilateralnych z Wielką Brytanią i chcemy również, aby przyszłe relacje między Wielką Brytanią a UE były oparte na zasadzie partnerstwa i wzajemności. Ale aby tak się stało, negocjacje, które dzisiaj przyjętym mandatem uruchamiamy, muszą być przede wszystkim spełnieniem zawartych w nim postulatów" - powiedziała Szydło na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu.

 

Jak podkreśliła szefowa rządu, "dla Polski na tym etapie priorytetem są praw obywateli i kwestie finansowe".

(PAP)