Rozmowy Merkel-Putin. O sankcjach, wyborach w USA i prześladowaniu gejów w Czeczenii

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała we wtorek w Soczi, że ma nadzieję na cofnięcie sankcji wobec Rosji, jednak tylko wtedy, gdy zrealizowane będą porozumienia mińskie, których celem jest uregulowanie konfliktu na wschodzie Ukrainy.


Na wspólnej konferencji prasowej z Merkel Putin potwierdził, że ich rozmowy dotyczyły konfliktu na Ukrainie, a także w Syrii.

"Potwierdziliśmy ponownie konieczność bezwzględnego wypełnienia przez strony porozumień mińskich" - poinformował Putin mówiąc o konflikcie w Donbasie. 

 

Putin odniósł się do opinii dotyczące wpływu Rosji na procesy wyborcze w USA. Rosja nigdy nie ingeruje w życie polityczne innych krajów - powiedział prezydent Rosji. Putin powiedział, że również Rosja chciałaby, aby nikt nie ingerował w jej życie polityczne. "Niestety, obserwujemy coś wręcz przeciwnego; na przestrzeni wielu lat obserwujemy próby wpływania na wewnętrzne procesy polityczne w Rosji" - powiedział.

 

Prezydent ocenił, że podany przez dziennikarzy przykład domniemanych ingerencji w wybory w USA "nie został niczym i przez nikogo potwierdzony". Jednak wyciąga się z niego przypuszczenia dotyczące krajów europejskich, "w tym takiego przyjaznego dla nas kraju, jak Niemcy" - zauważył Putin.

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że w związku z doniesieniami o prześladowaniach gejów w Czeczenii poprosiła Władimira Putina, by użył swego wpływu w celu zapewnienia ochrony praw mniejszości.


Merkel podkreśliła, że otrzymała "bardzo negatywne" informacje dotyczące sytuacji w Czeczenii osób homoseksualnych i poruszyła ten temat w rozmowach z rosyjskim prezydentem.

 

Putin ze swej strony potwierdził, że rozmawiał z Merkel o ostatnich protestach w Rosji. Ocenił przy tym, iż rosyjska policja działa w sposób "znacznie bardziej umiarkowany i liberalny" niż policja w krajach europejskich.

 

(PAP)