Papież do Gwardii Szwajcarskiej: bądźcie odważni, uprzejmi i gościnni

Papież do Gwardii Szwajcarskiej: bądźcie odważni, uprzejmi i gościnni

Święto Gwardii Szwajcarskiej obchodzone jest w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyła straż przyboczna papieża. 6 maja 1527 roku Rzym został najechany i rozgrabiony przez armię najemników cesarza Karola V. Gwardia Szwajcarska stanęła w obronie papieża Klemensa VII, który schronił się w Zamku świętego Anioła. Podczas bitwy na schodach bazyliki św. Piotra zginęło 147 gwardzistów.

 

Franciszek, w czasie audiencji z okazji święta Gwardii i zaprzysiężenia rekrutów, przywołał wydarzenia sprzed 490 lat podkreślając, że gwardziści wyróżnili się wtedy odwagą i niezłomnością stając w obronie papieża.

 

"Dzisiaj nie jesteście wezwani do takiej heroicznej ofiary ze swego życia, ale do innego, nie mniej trudnego poświęcenia, czyli służby potędze wiary"- mówił papież.

 

Następnie dodał: "Wasza obecność w Kościele, wasza ważna służba w Watykanie jest okazją do tego, byście wzrastali jako odważni +żołnierze Chrystusa+".

 

"Pielgrzymi i turyści, którzy mają możliwość spotkania z wami, są podbudowani odkrywając w was, obok charakteryzującej was kompetencji, precyzji i profesjonalnej powagi, także wielkoduszne świadectwo chrześcijańskie i świętość życia" - mówił Franciszek.

 

Podziękował Gwardii za "pilność i gorliwość" cennej aktywności i służby na rzecz papieża i Państwa Watykańskiego.

Gwardia Szwajcarska stoi na straży papieża od 1506 roku.

 

Na sobotnie zaprzysiężenie przybyła prezydent Szwajcarii Doris Leuthard, która w sobotę przed południem została przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka.

 

(PAP)