Hiszpania: policja aresztowała potencjalnych zamachowców samobójców

Hiszpania: policja aresztowała potencjalnych zamachowców samobójców
The Islamic State/Wikimedia Commons
Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii, aresztowani to obywatele Maroka. Mają po 43 i 22 lata.
 
Według śledczych obaj zatrzymani to terroryści gotowi do przeprowadzenia samobójczego ataku z jak największą liczbą ofiar. Od pewnego czasu werbowali oni na terenie Hiszpanii członków Państwa Islamskiego poprzez masowe rozpowszechnianie w internecie materiałów propagandowych.
 
“Obaj mężczyźni wchodzili w skład komórki terrorystycznej wyspecjalizowanej w promowaniu dżihadyzmu środkami elektronicznymi. Sami przeszli zaawansowany i niebezpieczny proces radykalizacji, stając się potencjalnymi terrorystami samobójcami” - poinformował resort spraw wewnętrznych.
 
Ujawniono, że starszy z zatrzymanych był “intensywnym użytkownikiem” ponad stu stron internetowych administrowanych przez Państwo Islamskie.
 
Obaj zatrzymani w Madrycie byli od dłuższego czasu obserwowani przez hiszpańskie służby.
 
“Ich działanie było zbliżone do zachowania terrorystów, którzy przeprowadzili ataki w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii oraz we Francji” - poinformował resort spraw wewnętrznych.
 
Od czerwca 2015 r., kiedy w Hiszpanii wprowadzono czwarty, najwyższy stopień zagrożenia zamachami terrorystycznymi, na terenie tego kraju zatrzymano 164 dżihadystów. Łącznie od stycznia 2015 r. policja aresztowała w kraju 212 członków i sympatyków terrorystycznych organizacji islamskich.
 
(PAP)