Kuwejt: przy granicy przechwycono gołębia z narkotykami na grzbiecie

Kuwejt: przy granicy przechwycono gołębia z narkotykami na grzbiecie
Andreas Trepte/Creative Commons
Niecodziennego zatrzymania dokonano w Abdali na północy Kuwejtu, przy granicy z Irakiem.
 
Jak odkryli celnicy, niewielka płócienna sakiewka między skrzydłami ptaka pomieściła aż 178 tabletek ketaminy. To przede wszystkim lek znieczulający, wykorzystywany również jako o wiele tańszy zamiennik ecstasy.
 
Kuwejckie służby od dawna domyślały się, że ptaki mogą być wykorzystywane w przemycie narkotyków, ale dopiero pierwszy raz przechwyciły jednego z latających "kurierów" - podkreślił "Al-Rai".
 
W 2015 roku strażnicy w jednym z więzień w Kostaryce schwytali gołębia, który w przyczepionym do ciała woreczku transportował kokainę i marihuanę. Kilka lat wcześniej podejrzenia policji w Kolumbii wywołał gołąb, który nie był w stanie oderwać się od ziemi i przelecieć nad więziennym murem; okazało się, że ptak nie cierpi na żadną chorobę, lecz nie mógł oderwać się od ziemi z powodu zbyt dużej paczuszki, również zawierającej kokainę i marihuanę.
 
Już w starożytnym Rzymie gołębie były wykorzystywane do przenoszenia wiadomości. Gołębie pocztowe potrafią wrócić do odległego o setki kilometrów miejsca wylotu.
 
 (PAP)